Снимка: Pixabay/vivienviv0
fallback

От 18 студентски стола на територията на София 6 не работят. Това сочат данните на висшите учебни заведения, предаде БГНЕС.

"Студентските столове се затварят от висшите училища, тъй като са нерентабилни поради високи разходи за персонал и режийни", заявява министърът на образованието Галин Цоков и уточнява: "В близост до студентските столове има заведения за обществено хранене, които са предпочитани от студентите".

София е главният образователен център на страната, където се стичат желаещи да получат образование от всички кътчета на България. Не всички студенти разполагат с големи финансови възможности и по тази причина много от тях предпочитат да се хранят в студентските столове, където цените са значително по-ниски.

Базовата стойност за едно хранене се определя така, че студентите, докторантите и специализантите да заплащат 50 на сто от храната. През 2022 г. на два пъти е повишен нормативът за един храноден, който държавата осигурява за поевтиняване на храната в студентските столове: 1. От 1 април 2022 г. от 3,6 лв. на 5 лв.; 2. От 1 юли 2022 от 5 лв. на 7 лв.

Студентските столове разполагат с общо около 4000 места. От началото на 2023 г. досега броят на реализираните хранодни е 320 796 хранения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Алекс

преди 5 месеца

Студентските столове не може да са рентабилни.Направени са с цел да се осигури по-достъпна храна за студентите.Дейността трябва да се дотира.

15

Анонимен

преди 5 месеца

А никой не споменава за разликата в качеството на храната...

14

Анонимен

преди 5 месеца

През късния соц е имало и студентски стол с диетична храна. Доколкото знам, намирал се е на ул. "Граф Игнатиев". Хората, които разказват това тогава са били студенти, сериозни и солидни са, може да им се вярва. Сега не знам дали има такъв стол за младежи, за които е задължително диетичното хранене.

fallback