Снимка БГНЕС
fallback

"Много е важно да гласуваме. Когато обвиняваме политиците, всъщност оневиняваме себе си.

По-притеснително е какво се случва в гражданското общество - в образованието, в медицината. И оттук насетне изборът на тези политици е наша грешка или наш успех. Ако ги оставим да си правят каквото искат, те ще си правят каквото искат."

Това коментира писателят Георги Господинов пред Би Ти Ви.

"Някак си се самозакопаваме. Не можем да имаме добра политика без собствено разбиране помежду си как искаме да живеем. Нещо не можем да излезем от миналото. А за това, което предстои, нямаме ясна история за него. Само че миналото е празна холограма. Когато написах във "Времеубежище", че предстои една пандемия от минало, това беше само метафора", каза още носителят на "Букър".

"Много е важно да разказваме историите си, личните си истории, защото те спират пропагандната история. Но е много важно и да слушаме историите на другите. Това което ни се случва - пропагандата и фалшивите новини, ни държат в черно-бялото. Цялото общество е просмукано от тази радикализация. А литературата ни учи да гледаме в нюанси", добави Господинов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

до 22

преди 6 месеца

Политиците сме ги произвели ние, никой не се е родил политик. И, разбира се, че е прав при нас търсенето на виновник извън нас самите е национален спорт. Никой от нас никога не е сам виновен за това, което му се случва винаги някой ДРУГ е виновникът за всичките ни беди. Политиците ни са един такъв удобен виновник, който винаги ни е под ръка.

22

Рустикална Барби

преди 6 месеца

Изреждането на лични истории не създава винаги представителна картина на обществените феномени. Възможно е малобройна, но гласовита група да изкриви общественото възприятие и сама да си изгради свой пропаганден наратив. Или - когато за даден феномен или период се изказва единствено едната страна, можем да помислим, че това е абсолютна истина. Безспорно е важно да разкажем историята си. Но трябва да си даваме сметка и дали разказващите формират цялостна картина.

21

Анонимен

преди 6 месеца

Не оневиняваме себе си. Просто всички политици са пионки на определени групи и интереси, в много случаи добре платени интереси. Политиците не работят за народа. Господинов обвинява народа за липсата на добър избор на политическата сцена. Държи се точно като политиците: елитист и настрана от народа. Помпозен както книгата му.

fallback