Снимка: БГНЕС
fallback

Даването на защитени наименования за произход на "Българско кисело мляко" и „Българско бяло саламурено сирене“ от ЕК ще защити не само суровините и начина на производство на тези продукти, но и цялата верига до храната на животните. Задължението тези стоки да бъдат произвеждани от 100% български суровини и увеличаващото се търсене по света трябва да стимулира бизнеса и всички свързани сектори на икономиката. Това коментира Симеон Присадашки, зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, в ефира на предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

"Защитата създава атмосфера в световен мащаб, че този продукт е типично и чисто български и ще спре нелоялната конкуренция от цял свят. От много време на продукти в цял свят се изписва, че са "Българско кисело мляко" и „Българско бяло саламурено сирене“, тъй като те са известни в световен мащаб от доста години."

Такива продукти се произвеждат в страни като Япония, Корея, без да се спазват критериите за производство, като така се нарушава уникалността на продукта и неговите свойства, които се дължат на типично българската закваска с Lactobacillus bulgaricus и суровина.

"Тези продукти са тръгнали от България, получили са своята гласност и развитие в България и ние защитаваме този продукт, че е типично български и не може да бъде произвеждан на други места."

С включването им в европейската система за продукти с географско значение, киселото мляко и саламуреното сирене попадат по защитата на системата, която има договорки за спазване с почти целия свят, каза Присадашки. В самата защита има строго определена рецептура как и с какво са направени тези продукти, което гарантира, че те трябва да произведени на българска територия, с български суровини и закваска, добави той.

Бялото саламурено сирене е един от малкото млечни продукти, чиято консумация се увеличава в Европа, Близкия Изток и други региони заради смяната на културата на хранене и голямата миграция от Балканите, каза Присадашки. То присъства почти задължително в предлаганите продукти на търговските вериги по цял свят, като някои български проиводители имат договори с международните вериги.

"Бяло саламурено сирене под наименованието "тип българско" или "българско" се произвежда и от други прозводители в Европа и Азия като Саудитска Арабия. По този начин то вече има своите клиенти - като защитаваме собствената марка, само производители от нашата територия ще имат право да го разпространяват в световен мащаб... Еврпейските страни и арабският свят са най-големият консуматор на всякакъв вид бяло саламурено сирене, докато овчето саламерено сирене се консумира в цял свят, дори Австралия."

Голямата динамика в цените на млечните суровини и продукти в Европа миналатa година рефлектира и върху България, но от декември насам има постоянен спад в цените на производител - с общо около 30% - но това не се проявява в цените по търговските вериги, където цените се задържат на старите нива или отбелязват спад с около 5%, коментира Присадашки.

Повишаването на рентабилността на сектора по всякакви начини е основна задача, дали чрез намаляване на производствените разходи или внедряването на повече автоматизация в производството на сурово мляко. Това може да реши и част от проблемите с привличането на работници, смята Присадашки.

"Производството на сурово мляко в България не е достатъчно и не е добре развито. Млекопреработката в България се разви много добре - през последните 20 години се инвестира много в предприятията и има такива на много висок технологично ниво. Докато в сферата на производство на сурово мляко изостанахме - това е най-деликатният момент в цялата верига на производство."

Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

gergana

преди 8 месеца

До до 4. абе глупа.ко, я се образовай и попрочети поне малко преди да пишеш подобни откровенни глупости

42

Сашо

преди 8 месеца

В Бугариа няма истинско кисело мляко и сирене. Но ментета са на тройни цени!!!

41

Анонимен

преди 8 месеца

До до 4 Глупендеер, случайно да знаеш, че бацила, който прави млякото не може да живее в анадола а само тук? Навсякъде, където правят кисело мляко, започват със закваска от бацилум булгарикум, която в повечето случаи купуват от нас или са я купили и в лаборатории я развъждат на място. Я се скрий с турското си откритие и престани да разпространяваш измислици и тъпота!

fallback