fallback

На Велика събота в навечерието на Великден Благодатният огън слезе в църквата „Възкресение Христово“ в Йерусалим - параклиса в центъра на църквата, в която се намира пещерата на Гроба Господен. След 2-годишно прекъсване Благодатният огън ще бъде донесен в България.

През цялата история никой не е успял да разкрие тайната на чудото на Благодатния огън, въпреки многобройните опити.

Благодатният огън символизира светлината на Възкресението Христово. Подготовката за слизането на Благодатния огън започва в събота сутрин. Всяка година параклисът Божи гроб внимателно се проверява за запалителни средства, с цел да изчезне всяко съмнение, че чудото е плод на човешка ръка. Огледът правят представители на мюсюлманската общност в Йерусалим. След това вратите се запечатват с голяма пита пчелен восък. Подпечатват го духовници от католическата, арменската и коптската църква, които имат параклиси в големия храм при Божи гроб. Това е знак, че всички кандила в параклиса са изгасени.

По стара традиция единствените, които могат да получат небесния огън са православните и те го предават на другите християнски вероизповедания. Йерусалимският патриарх се подготвя да влезе в параклиса, а всички богомолци притихват.

Смята се, че първият свидетел на чудото на слизането на благодатния огън е апостол Петър, който видял в гроба на Исус неземна светлина след възкресението.

Само 2400 от желаещите да присъстват на чудото успяха да влязат днес в катедралата. Инженери са изчислили, че в църквата на Божи гроб най-безопасно могат да присъстват до 2400 души. В годините преди пандемията там успяваха да влязат около 10 000 души. Днешното събиране на поклонници е най-масовото от 4 години насам, предаде БНР. Тази година контролът е много строг, защото съвпадат свещените празници на трите  Авраамически религии.

Синя светлина се появява в гробницата на Христос над мраморната плоча, покриваща мястото, в което се смята, че е било положено тялото на Спасителя. В първите минути след запалването огънят има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.

Днес около 19:00-19:30 ч. се очаква да кацне правителственият самолет на летище "София", с който пътуват пратениците на Българската православна църква, взели участие в последованието, по време на което ежегодно на Възкресение Христово слиза над Гроба Господен Благодатният огън. Тази година делегацията води Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, съобщиха от Българската патриаршия.

Благодатният огън ще бъде пренесен в синодалния параклис "Св. цар Борис-Михаил", откъдето ще бъде изнесен преди началото на възкресното богослужение в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в 23:30 ч. Огънят ще бъде пренесен и в митрополитската катедрала "Св. Неделя", където духовниците от Софийската епархия ще могат да го пренесат по храмовете.

Архиерейските ритуали в катедралния храм "Свети Александър Невски" ще бъдат отслужени в присъствието на Патриарх Неофит. На празничното богослужение за Възкресение Христово в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" ще присъстват служебният премиер Гълъб Донев и президентът Румен Радев.

В Пловдив тази вечер Благодатният огън, който ще бъде посрещнат от Пловдивския митрополит Николай в църквата  "Света Марина". По-късно той ще оглави службата за Възкресение Христовово - Пасха в катедралния храм "Успение Богородично".

А в Смолян божествената частица ще бъде донесена от епископ Висарион от Пловдивската митрополия. Благодатният огън ще пристигне в в храм "Свети Висарион Смоленски" като свещениците от Смолянската духовна околия ще го занесат в храмовете, в които служат.

В Кърджали Отец Петър от централния храм в Кърджали "Свети Георги Победоносец" ще донесе Благодатния огън в града край Арда, откъдето ще се разнесе и по другите църкви в областта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

88

Ego sum

преди 1 година

,,Блажени кротките, защото те ще наследят земята.".,,Блажени миротворците, защото те ще се нарекат синове Божии." И още:,,Не съдете, за да не бъдете съдени."; ,,Който е без грях, нека пръв да хвърли камък." Струва ми се, че изповядващите Вашата религия,Специалист,следват малко по-други нравствени максими.За нас, християните, Бог е любов; Той е милостив и всеопрощаващ.,,И накрая остават трите: вяра, надежда, любов; но най-голямата от тях е любовта." Само свободният човек може да обича истински!

87

Ego sum

преди 1 година

И свободният избор, и отговорността за моите дела са лични; само аз ще отговарям за делата си пред Бог. Не мога да прехвърля моята лична отговорност другиму -- но затова съм и свободен човек! Вие признавате Иса (Исус) като последния голям пророк преди Мухам-мад, но не и като Син Божи. Все пак, как тълкувате Христовите блаженства с оглед на Корана? Напр. ,,блажени страдащите, защото те ще се утешат"; или ,,обичай и врага си, лесно е да обичаш ближния"?

86

Ego sum

преди 1 година

Специалист, да разбирам ли, че според Вашето тълкувание на исляма е праведно човек да се отрече от природата си, както тя му е дадена от Бога? Защото тъкмо свободната воля е тази, която го уподобява на Създателя; сл. щом я ползва, за да се откаже от нея, не отхвърля ли самото Божие творение? И защо мислите, че свободната воля е свързана със страсти (мисля, че имате предвид пороци; страсти е ,,страдания")? Тук става дума за действено разбиране, за избор и лична отговорност.

fallback