Снимка: Pixabay

Трябва да се махнат всички компенсации и всички данъчни облекчения по линия на данък добавена стойност и т.н.; помощи, където има, трябва да се съсредоточат върху онези, които се нуждаят; трябва да се даде перспектива на онези, които вече са заредили своите производства за относително дълъг период – което означава удължаване на всички договори за държавни поръчки, удължаване на всички концесии и пускане на концесии, които са спрени от предишни правителства. Това заяви доц. Красен Станчев, основател на ИПИ и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg tv с водещ Ивайло Лаков.

По думите на Станчев свалянето на инфлацията у нас не е възможно с административен натиск. Той посочи, че около един милион души – работещите сами за себе си, за последните десет години имат увеличение на доходите от 7% - докато при всички останали, включително пенсионерите, увеличението на доходите покрива инфлацията.
„Няма нито една група от населението, която да е заплашена от инфлация в много сериозен размер, с изключение на тези, които работят сами за себе си“, посочи той.

Още по темата

Гостът коментира и предложението на временното правителство за налагане на данък „свръхпечалба“, като изтъкна, че не е направен анализ на рисковете. Според него данъкът прокарва възможност за корупционни схеми.

„В този вид, в който се предлага и е одобрен от Европейския съюз, (данъкът) сега ще означава, че между фирмите и данъчните ще възникне един елементарен спор – дали нещо се смята за инвестиция и трябва да бъде включено в изчислението на печалбата, или не трябва. Отваря се врата за много интересна корупция“, каза Станчев.

Той добави по темата, че не вижда по какъв начин ще са изпълнени очакванията за шест милиарда лева приходи по линия на този данък.

Що се отнася до икономиката, гостът заяви, че основно предизвикателство и повод за тревога на всички прогнози остава неопределеността във войната. „В края на миналата година – въпреки пандемията и затварянето на икономики, бедността в света не се е увеличила – напротив, тя продължава да спада“, заяви Станчев.

„Големи катаклизми не би трябвало да има. Възможно е да има по-нисък растеж поради пренастройването на глобалните вериги на добавена стойност“, смята той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase