fallback

Качеството на въздуха е наболяла тема от много време, но рядко обръщаме внимание на неговото качество в затворените помещения. Знаем ли какъв въздух дишаме вкъщи, в офиса, в училището или в университета?

"В затворените помещения основните замърсители сме ние хората - като дишаме и като разпространяваме вируси. Много е важно да измерваме какво се случва, за да взимаме адекватни мерки в микросреда. В София има няколко станции на Столичната община, те дават горе-долу една картинка. Преди години е имало кампания, в която са се включили доста хора, измервали са фините прахови частици. ФПЧ всъщност са едни от малкото замърсители", обясни в "България сутрин" един от организаторите на кампанията "Знаеш ли какво дишаш" - Христо Атанасов.

Той посочи, че има датчици, които измерват качеството на въздуха в затворено помещение. Точно такива са използвали в кампанията, която е стартирала в три училища и една детска градина. Датчиците измерват температура, влажност и въглероден диоксид в помещението. Те показват и кога е моментът да се проветри, тъй като въздухът е застоял.

След поставянето на датчиците нивата на замърсения въздух са спаднали с 30-40%. Данните се предоставят единствено на директорите на училищата и на учителите. На по-късен етап ще посочват обобщени данни за цели градове, стана ясно от думите на Атанасов пред Bulgaria ON AIR.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 1 година

По-чист въздух в София имаше преди 1990 година. Сега на някои места в София не се диша.

8

Анонимен

преди 1 година

Датчиците в случая измерват, а не борят, както пише в заглавието.

7

Анонимен

преди 1 година

Христо Атанасов, иска да си пробута датчиците на държавните и общински инситуции и да направи кинти, тва е в цялата статия, и от днес бг е редно да напишат че статията е с рекламна цел.

fallback