Снимка: БГНЕС
fallback

По българските пътища се разиграва "руска рулетка". Никой не знае в кой момент ще бъде пометен от дрогирано пияно камикадзе. Няма никакво значение дали спазваш, или не правилата. Свидетели сме на институционално безсилие.

Преди няколко дни МВР обяви, че създава работна група за поредната промяна на закона, внушавайки ни, че организационни проблеми могат да бъдат решени с правни инструменти. Институтът за пътна безопасност смята, че с кризисен пиар чрез телевизионни акции и симулирайки загриженост, проблемът само се задълбочава, но не се решава.

В анализ, изпратен до медиите, Институтът предоставя данни за генезиса на проблема "дрогирани водачи".

Oще по темата

През 2014 година осъдените шофьори с употреба на наркотици и алкохол с над 1,2 промила са 3957 души. През 2016 те стават 5764, което е с повече от 30%. При внимателен анализ на поведението на институциите в този период не се констатира различно поведение.

Единствената промяна, която е извършена от загрижени депутати и представители на неправителствени организации, е да се завиши наказанието за дрогирани шофьори от пробация на условна присъда, без да е извършена оценка на въздействието на тази мярка. За съжаление, тези добри намерения от страна на законодателя създават предпоставка по българските пътища да се кара след употреба на наркотици и алкохол безнаказано. Това е така, защото макар и по-тежко при наказанието условна присъда се разчита единствено на съвестта на осъдения да се поправи. Докато при пробация се задействат държавните механизми за превъзпитание, включително и полагането на безвъзмезден труд до 320 часа годишно. Всички адвокати, прокурори и съдии знаят, че осъдените предпочитат условната присъда пред пробацията. За съжаление на българските граждани след тази промяна и системното пренебрегване от страна на контролните органи да санкционират т. нар. маловажни нарушения по ЗДвП, рискът да загинеш от дрогиран шофьор нараства с 200% към средата на 2022 година.

Какво трябва да се направи, за да спрат шофьорите да управляват МПС след употреба на наркотици и алкохол? От ИПБ смятат, че този процес ще отнеме минимум две години, ако:

- МВР започне проактивно да санкционира маловажните нарушения. Шофьорите преди да започнат да се дрогират, извършват множество маловажни нарушения и като видят, че им се разминава наказанието, чак тогава започват да карат с превишена скорост и да употребяват алкохол и наркотици. Неефективният контрол на скоростта дава увереност на шофьорите, че и алкохолът и наркотиците също ще им се разминат. И това е факт, защото контролът за наркотици и алкохол от страна на МВР е широкообхватен само след обществен натиск и то за кратко;

- МВР трябва да създаде механизми за ограничаване на корупцията сред служителите си и това да е постоянен процес;

- Необходимо е да се създаде ново законодателство, следващо доктрината "Джулиани“. Институтът за пътна безопасност е разработил цялостна концепция, изследвайки и адаптирайки международния опит за недопускане на системните нарушители по пътищата на България. Статистиката показва, че във всички случаи при употреба на алкохол и наркотици от страна на шофьорите, преди това те са извършили множество нарушения по ЗДвП.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 1 година

От 13 години откакто Тиквата дойде на власт КАТ спряха да глобяват за преминаване на червено, за отнемане на предимство, за шофиране с телефон, за неправилно изпреварване, неправилно пристрояване, неправилно паркиране и т.н.

18

до 20

преди 1 година

Има населени места (не само селата), в които ако нямаш кола, просто няма как да съществуваш нормално, затова предложението ти не е особено адекватно. Сега ако си решил да подариш достатъчно пари на всяко семейство, което не може да си позволи по-нова кола, тогава става. Също ако си достатъчно умен и можещ, за да отстраниш корупцията в МВР някак си, за да може по-строгият закон да бъде за всички, а не само за тези, които нямат връзки в МВР и пари да си платят там, тогава аз съм съгласен.

17

Анонимен

преди 1 година

Мислите ли, че Семерджиев и този с поршето щяха да карат в трезво състояние, ако законът беше по-суров? Аз не мисля. Обаче мисля, че дори и законът да беше не чак толкова суров, колкото е сега, ако тези двамата нямаха чадър от МВР, то нямаше да си позволят да карат в това състояние. Какъв е изводът? Какво трябва да се промени? Познайте от 3 пъти!

fallback