fallback

Вселенската патриаршия призна македонската православна църква като Охридска архиепископия.

"Тълкуването, че е призната македонска православна църква не е вярно, тъй като никъде в решението не споменават имена и етноси, тъй като това би било тълкувано като филетизъм. Така както Православната църква тълкуваше обявяването на Българската екзархия. Той признава Охридска архиепископия. Друг е въпросът, че македонските ми колеги смятат македонската църква за правоприемник на Охридската архиепископия", обясни историкът проф. Христо Матанов в "България сутрин".

"Охридската архиепископия е била създадена в началото на 11 век от император Василий Втори, който македонците отричат да е "българоубиец", като правоприемник на Преславската патриаршия. За да може да обедини българските земи, които вече са под византийска власт, той създава една църква, която не е съвсем канонична, тъй като е създадена с решение на светската власт", обясни историкът.

Oще по темата
По думите му в този смисъл Вселенският патриарх е прав да признае Охридската епископия. Според Матанов обаче Българската църква се е мотала дълго време да признае, че е църква-майка. Гостът изтъкна, че в устава на Българската православна църква пише, че тя е правоприемник на Охридската архиепископия, а никъде в решението на Вселенския патриарх не се говори по този въпрос.

"За мен е радостно, че той е признал правоприемника. Тоест признал е Охридската архиепископия и Българската църква има законно право със свой устав да се пише за правоприемник на Охридската архиепископия заедно с другите църкви. Остава да видим как ще се развие спорът между Охридската епископия и Сръбската православна църква. В този спор се намесва и Руската църква на страната на Сърбия. В православието каквото каже светската власт, това става. Публична тайна е, че Вселенският патриарх е проукраински настроен. Неговият благодетел е кръг от Америка. Следователно става въпрос на една голяма геополитическа игра", коментира Матанов пред Bulgaria ON AIR.

Историкът обърна внимание, че не е случаен периодът, в който се случва това нещо, защото има изострени отношения между Украйна и Русия, тоест - Руската патриаршия и Вселенската патриаршия. Той поясни, че това решение налива масло в огъня на отношенията между България и Северна Македония, защото македонците всяко нещо го тълкуват по собствен начин.

Историкът коментира и споровете в последните години дали 3 март трябва да е националният ни празник, а не примерно 24 май.

"3 март е Ден на освобождението, докато 11 май е църковният ден, в който се празнува делото на светите братя Кирил и Методий, което е общославянско. Ако 11 май се обяви за национален празник, това означава ние да честваме едни хора, чието дело има общославянско значение. Не трябва да се комплексираме от това, че Русия ни е освободила. Това е въпрос на национално самочувствие. Ние трябва да приемем този факт, а не да се мъчим да го заобикаляме", коментира Матанов.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

1

Анонимен

преди 1 година

Предполагам, някак си пак американците и лично Вайдън ще се виновни, че страхливите руски слуги в БПЦ не посмяха да приемат македонската църква обратно. Дакато живеете в страх от руснаците и сърбите нищо няма да ви е наред.

fallback