Снимка: БГНЕС, архив

Ще има съвместни пунктове на молдовско-румънската граница, които да улесняват бежанските потоци от Украйна.

"Решихме да дойдем в Молдова, защото вие изпитвате най-голямото натоварване от войната в Украйна. България може да помогне на Молдова в бежанската криза", заяви българският външен министър Теодора Генчовска на брифинг заедно с министъра на външните работи на Молдова Николае Попеску. По думите ѝ тази вълна тепърва ще нараства.

Още по темата
"Обсъдено е България, заедно с Румъния и Молдова, да направят съвместни пунктове на молдовско-румънската граница, които екипи да улесняват насочването на потоците от бежанци към Румъния и България", допълни Теодора Генчовска.

Министър Попеску е поставил въпроса за необходимостта от допълнителни автобуси, но той ще бъде обсъден на Министерски съвет. Ще се обсъжда каква е възможността България да осигури освен редовните автобусни линии и допълнителни автобуси, които да осигурят придвижването на бягащите от войната в посока България.

"България заявява подкрепата си за европейската перспектива на Украйна, но и за европейските аспирации на Молдова и Грузия", добави Теодора Генчовска, цитирана от БНТ.

Очаква се министърът да посети по-късно град Тараклия на 200 км южно от Кишинев, където има българска общност. На връщане оттам българските граждани, пожелали да напуснат Молдова, ще бъдат евакуирани с правителствения самолет. Около 70 ще бъдат българите, които ще бъдат евакуирани от Кишинев. 33-ма българи вече са изведени от Молдова.

Молдова прие над 236 000 бежанци от началото на войната, като 160 000 са напуснали страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase