Снимка: БГНЕС
fallback

Обществото няма да приеме нищо друго освен замразяване на цените на тока и БСП ще положи усилия това да стане факт и за малките, и за средните предприятия. Това заяви номинираният за министър на труда и социалната политика Георги Гьоков пред Nova News.

Той припомни думите на Кирил Петков, че мандатът на голяма част от членовете на КЕВР е изтекъл и с намирането на подходящите хора ще се намери решение в тази посока. По думите му засега не са водени разговори за втория и третия ешелон на властта.

Той подчерта, че ако не се случи замразяването на цената на тока, ще има такива компенсации за тези, които не могат да си платят сметките, че те да усетят грижа от страна на държавата. По думите му трябва да се формулира ясно и понятието „енергийно беден“, за да може да се види колко точно хора попадат в тази категория и да могат да бъдат адекватно подпомагани. 

Социалистът подчерта, че единственият начин за справяне с инфлацията е постигане на ускорено икономическо развитие.  

Гьоков обясни, че държавата ни има достатъчно средства за преизчисляване на всички пенсии. "Има разбирателство между партньорите, че пенсионерите догодина няма да вземат по-малки пенсии отколкото тази, а при възможност те ще са и по-големи".

Социалистът допълни, че размерът на пенсиите след преизчисляването и на самата добавка ще бъдат изяснени при формирането на бюджета за 2022 г. "Имаме воля тази добавка да се взима от всички пенсионери. В споразумението сме записали и че всички, които остават под прага на бедност, ще бъдат подпомагани до линията на бедност чрез системата на социалното подпомагане", поясни той. 

По думите му минималната пенсия през 2022 г. няма да бъде по-ниска от 370 лв., а в споразумението е записано и изработването на автоматичен, прозрачен механизъм за определяне на минимална работна заплата. Той подчерта, че БСП настоява за семейно подоходно облагане.

Той обясни, че е било постигнато сближаване на позициите в много сфери. Като пример социалистът даде политиката за младите семейства, където е имало много предложения, включително и от ИТН, и е договорено да се направи допълнителен анализ на настоящото положение и след това да се определят конкретните размери на подпомагане. 

Гьоков коментира, че едно от нещата, което е било постигнато в коалиционното споразумение, е всички плащания в пенсионната система, които не са свързани с осигурителен принос, да бъдат извадени от нея и хората да се подпомагат по друг начин.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

74

Анонимен

преди 2 години

До До 85Значение има, че всеки има нужда от храна, осигурявал, не осигурявал, глада не пита. Ако сме хора, ако не да идва потопът и да се свършва с тази глупост.

73

храна

преди 2 години

Не е важно кой на колко се е осигурявал, защото цената на хляба е еднаква за всеки.Затова трябва да има адекватна минимална пенсия за всички, пък тези с много осигуровки - депутате и тем подобни - да им махат тавана и да не реват, че гладните ще ядат.

72

Справедливост

преди 2 години

Годините стаж са много важни, както и осигурителния доход. Ако нямаш стажа отиваш на социална пенсия. Големият проблем, особенно при пенсионери, излезли отдавна на пенсия е начинът на индексация. Най честно би било всяка година да се актуализира спрямо средния осигурителен доход. Да не говорим, че трябва да е както депутатите. Да има актуализация на всяко тримесечие. Всичко друго е нарушение на чл.6 от конституцията.

fallback