Снимка: Pixabay
fallback
Лечението на Covid-19 с кортикостероиди може да предизвика диабет тип 2. При голяма част от пациентите той е преходен. Това обясни пред БНР д-р Ваня Грозева от столичната Университетска болница "Св. Иван Рилски". 
 
Хората с наднормено тегло и затлъстяване са предразположени към диабет като пост Covid синдром. За ендокринолозите не е неочаквано съчетанието на захарен диабет тип 2 и Covid-19.
 
"Covid-19 може да провокира първа изява на захарен диабет. Това не е негова характерна особеност – това го „могат“ всички инфекциозни причинители: било то бактерии, вируси, гъби, които причиняват възпалителни процеси в човешкия организъм. Сам по себе си Covid-19 не е диабетогенен вирус. В случая той се явява стресов, отключващ, провокиращ фактор, който може да изяви захарен диабет и то при определени хора, при пациенти, които имат други предразполагащи фактори за диабет", посочи д-р Грозева.
 
Роля в процеса на проявяване на диабет при пациентите с Covid-19 играят кортикостероидите, които имат значима роля и животосъхраняващ ефект в лечението на коронавируса. Повишаването на кръвната захар при пациентите с Covid-19 обаче не е противопоказание за прилагането на кортикостероиди, уточни д-р Ваня Грозева.
 
"Очакваме страничен ефект – повишаване на кръвната захар. Поради тази причина това е показател, който се изследва ежедневно, даже по няколко пъти на ден."
 
"Това е страничен ефект при кортикостероидното лечение, но то е съществено важно при лечението на Covid инфекцията. Ние го прилагаме, съответно коригираме високата кръвна захар", допълни тя.
 
"Всички пациенти, реагирали с висока кръвна захар вследствие на стероидното лечение, т.нар. стероиден диабет, или са реагирали със стресова хипергликемия в хода на Covid инфекцията, остават във високорискова група за отключване на захарен диабет тип 2 в бъдеще", предупреди д-р Грозева. Тя съветва в тези случаи да се проверява кръвната захар поне три-четири пъти годишно. Въпрос на време е да разберем при каква част от пациентите този диабет ще стане траен.
 
Ендокринологът подчерта още, че Covid-19 често е повод за откриване на вече наличен захарен диабет тип 2.
 
"Говорим за висока скрита заболеваемост на Covid, но още по-висока и по-скрита е заболеваемостта от захарен диабет", коментира Ваня Грозева, според която "българинът масово не знае, че има висока захар, не знае, че има високо кръвно налягане."
 
"Може и да го е имало години преди това и Covid да е станал повод за откриването му. Това са болести, които не болят. Нашата народопсихология обикновено на българите е, че когато не ни боли, ние не се преглеждаме, не ходим на лекар. Тези заболявания – артериална хипертония, захарен диабет протичат скрито, подмолно, години наред, докато нямаме някакъв повод да ги открием."
 
Д-р Грозева категорично препоръчва на пациентите с диабет да се ваксинират. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 3 години

ми тея кортикостреоиди където всеки ги изписва да се пият - до там водят, хем ядеш като разпран, хем налиташ на сладко, хем ти вдигат и кръвното

12

някой

преди 3 години

Ами ето аз например съм с диабет. Бях успял да сваля килограми (физическа активност и протеинова диета), но после качих пак 5 кг.Миналата година в началото на зимата се разболях, за 2 седмици свалих пак 5 кила, щото нямах апетит. Тестът ми беше отрицателен за коронавирус, но все някакъв вирус имаше. И като свалих килограми от липсата на апетит, понеже си меря захарта с домашен апарат всяка сутрин, изведнъж се оказа че и захарта ми е паднала - от болестта и свалянето на килограми.

11

Анонимен

преди 3 години

Кажете едно" голямо човешко благодаря" на чекмеджан и кликата компрадорска, около него."Честито на печелившите!"

fallback