Снимка: Pixabay
fallback
"Ситуацията в момента, както в цялата държава, така и в здравните заведения е много натоварена. Мерките трябваше да настъпят преди седмица или две, независимо дали хората са доволни, или не. Болниците са претоварени и са на колене". Това заяви в ефира на Нова тв завеждащият Лабораторията по инфекции на мозъка към университета в Берн д-р Аспарух Илиев относно поредното затягане на мерките.
 
Той коментира и твърденията, че при затваряне в държавата се забавя инфекциозността на коронавируса и докато сме в изолация той започва да мутира.
 
"Това абсолютно не е вярно и са свободни съчинения. Истината е, че всяка една форма на ограничаване на контактите води до намаляване на общия брой случаи. Всички анализи и модели показват, че едно затваряне в даден момент, при възможност, преди пика, позволява не само пикът да бъде отложен, но и да стане по-плосък", разясни той. 
 
Д-р Илиев изтъкна, че в момента има доста болни в България и допълни, че мерките, взети в момента, не са закъснели.  
 
"За съжаление, ще имаме доста болни и доста починали. Мисля, че ситуацията като смъртност ще повтори, ако няма и да надскочи, картината от края на ноември и началото на декември", обясни завеждащият Лабораторията по инфекции на мозъка. 
Oще по темата
 
Относно британския щам д-р Илиев каза, че се наблюдава увеличено боледуване със симптоми при децата.
 
"Това, което се случва в момента, е една сигнална светлина, че никой не е защитен от вируса и той в своята естествена мутация може да засяга и децата. Колкото по-малко болни имаме, толкова по-нисък ще бъде рискът от мутации. Затова трябва да защитим и децата от това да боледуват, защото и по този начин ще намалим и общия риск от мутации", категоричен е той.
 
Д-р Илиев е на мнение, че единственият начин да се преодолее коронавирусната инфекция дългосрочно е да има добро имунизационно покритие не само на възрастните, но и на децата.
 
Мнението на завеждащият лабораторията е, че България не е трябвало да спира ваксинирането с препарата на АстраЗенека.
 
"В момента в немската преса се коментира, че Германия е избързала в спирането на ваксинирането с АстраЗенека. Това са единични случаи, които емоционално ангажират хората да бъдат разтревожени и да реагират спонтанно", смята д-р Илиев. 
 
Той обясни, че данните не показват по-голям риск между ваксинираните и неваксинираните за определени заболявания.
 
"Рискът от тромбози след ваксина е практически равен с риска от тромбози при неваксинираните. Честотата е от 17 млн. ваксинирани с AstraZeneca има 15 описани случая на тромбози, което дори е по-ниско от средната честота за населението", посочи експертът. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 3 години

След изборите вирусът ще изчезне.Герп-също.Нарочно пиша Герп, а не ГЕРБ.ГЕРБ стои на Българското знаме.ГерП е символ на кюлчетата на Бойко,дето не били негови,уж де...Има разлика.

18

Анонимен

преди 3 години

До КироРязкото нарастване започна 10-ина дни след отварянето на ресторантите. Случайност?

17

айде

преди 3 години

преди малко повече от 2 седмици заведенията и там квото отварят- затварят, още си бяха затворени...

fallback