fallback

"Дебатът вчера беше очакван. Не би трябвало да има някакви фундаментални разминавания, свързани с България. Ние имахме някакво свръхочакване от страна на европейските институции да бъдат арбитър на нашия живот. Те не желаят да бъдат такива." Това заяви в ефира на Денят ON AIR дипломатът проф. Здравко Попов във връзка с оценката на Европа по отношение на върховенството на закона в България.

"Принципите, свързани с върховенството на закона, би трябвало да бъдат малко по-категорични в опита да си подскажат, че трябва да се вземат някакви по-ясни и категорични решения. Тези неща са предмет на национално обсъждане", коментира експертът пред Bulgaria ON AIR.

Дипломатът изтъкна, че проблемите в България не са изолирани от динамиката на процесите в ЕС.

"Вътрешните ни работи са част от вътрешните работи на ЕС. Напълно необходимо е да споделяш подобни проблеми на едно европейско равнище и да търси европейски виждания и решения. Ако бъдем реалисти, трябва да съзнаваме, че европейските институции са съставени от политически сили и партии. Има различни отношения между тях. Не може да се очакват някакви радикални решения. Ако има някакъв кошмар в ЕС, това е неговата постоянна грижа да се съобразяват. Това съобразяване с интересите на всички до голяма степен парализира начина, по който функционират институциите", подчерта проф. Попов.

По думите му не трябва да се преувеличава ролята на ЕС по отношение на вземането на радикални решения.

"ЕС е междуправителствен орган, той не е наднационален орган. Той е мястото, където се случват сделките между страните членки. Там няма как да очакваме Европейският съвет да взема категорични решения. Всеки опит да се вземат категорични решения означава нарушаване на нечии интереси", обясни проф. Попов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

до к.7

преди 3 години

Става това, което предлагаш: всички министри от трите кабинети на ББ стават професори, като тези научни титли ще се раздават от Научен съвет към МС. Премиерът, неговите заместници, председателят на НС,, гл.прокурор и неговите заместнички стават академици! По-срамежливите от тях може да станат чл.кореспонденти на БАН. Обл.координатори на ГЕРБ и обл.управители стават доценти. Това стига ли ви, колега, автор на к.7?

20

Да го духаме

преди 3 години

Понеже сляпо вярвахме на ЕС и ЕНП, БГ евродепутати поставиха въпроса за управлението на ГЕРБ, които три мандата чрез ББ ни закотвиха на дъното и крадат чрез свои предани фирми като за последно. С протестиращите разправата е жестока - бой, пребиване като това на 2-и септемри, а СпПр иКПКОНПИ се разправят с едрите бизнесмени, които не са гербери. В ЕП Вебер и в разговора с ББ г-н Туск ни отвориха очите: те са зад премиер, който е неук, невеж, брутален и разпределя парите от ЕС за свои хора и фирми

19

Анонимен

преди 3 години

До Майките с уврежданеЗа неграмотните и некадърните съществуват само брюккелската ес диктатура и корейската Нищо лошо - едно време вместо ес имаше московска плява.

fallback