Снимка: Pixabay
fallback

Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България изпрати сигнал до началникът на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски за проблем с лечението на пациенти с диагнози системен лупус, системна склероза и ревматоиден артрит.

Тези пациенти лекуват състоянието си с медикамента Плакенил, който е обаче нерегистриран в България. Те няма друга алтернатива, тъй като през 2019 г. е спряно от производство друго лекарство - Резохин.

При това положение пациентите у нас остават без алтернатива и се ориентират към снабдяване с Плакенил от съседните ни държави.

"Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България още през миналата година предприе редица действия, за да може пациентите да имат достъп до Plaquenil 200 mg в България, но без особен резултат, поради незаинтересованост на производителя да го регистрира на българския пазар. Наясно сме с тежките, бавни и скъпи административни процедури по регистрацията, но смятаме, че това не трябва да е причина за лишаване на пациентите от достъпно лечение", пишат от организацията.

Те отбелязват, че на фона на пандемията от COVID-19 този медикамент стана изключително търсен и, вече има недостиг в предлагането му във всички страни.

"Същевременно над 4 000 хил. души в България (по наши неофициални данни) го приемат ежедневно и благодарение на него са живи и допринасят за икономиката и обществото. За тях става невъзможно да намират и да си доставят в България хидроксихлороквин сулфат, защото страните, от които обичайно го купуват, въвеждат ограничения за продажбата му и приоритетно обезпечават нуждите на собствените си граждани. В Турция, от 16.03.2020 г. вече се изисква рецепта, издадена от местен лекар, за да бъде отпуснат медикаментът на чуждестранни граждани, показват сигнали на пациенти, подадени към ОПРЗБ. Ситуацията в Гърция е подобна, както и във Франция, Англия, Германия. От Италия доставките са невъзможни в момента", обясняват от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания.

Тази ситуация принуждава много хора да прекъсват своето лечение, а това ще доведе до обостряне на основното им заболяване, риск за живота им и спешни хоспитализации, които в условия на пандемия е добре да бъдат избегнати.

Пациентите с ревматологични заболявания искат съдействие за намиране на механизми за осигуряване на активната съставка хидроксихлороквин сулфат в условия на пандемия от COVID-19 за пациентите с ревматични заболявания, които са на лечение с него. Допълнително се търси и помощ за регистрация на медикамент, съдържащ хидроксихлороквин сулфат на българския пазар, за да могат всички нужадещи се от него да имат свободен и сигурен достъп до медикамента.
ю

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

jojo

преди 4 години

Пациентите с лупус и ревматоидни заболявания страдат вече година и нещо. Ревматолози и пациенти сигнализираха ,че са останали без нужните им лекарства ,но никой не направи нещо за да се пуснат отново в бг Резохин. Има и други терапии ест. но при всеки човек е индивидуално от това от което ще се повлияе....дали биологични или НПСВС и пр. Сега създалата се ситуация може да влоши още повече положението ,защото не можем вече да си набавяме лекарствата от Турция и Румъния.

7

Анонимен

преди 4 години

Не смятам че трябва пациентите с лупус и др автоимунни заболявания да страдат от възникналата ситуация и смятам че бълг.ревматолози и лекари няма да ги оставят без л-ва а ще алармират ако се стигне до такава ситуация досега поне в ефир не сме чули такава информация .Надявам се тези пациенти да се лекуват ако им се прекъсне л-ние да информират медиите които излъчват ефир

6

Анонимен

преди 4 години

Убийте всички хора, само защото има риск да се заразим от един грип. Нещастно правителство и *** мерки!

fallback