Снимка: Булфото
fallback

Професор Юлиан Вучков бе един от най-знаковите и паметни личности в телевизионния ефир в годините на демокрацията. Кой обаче бе той?

Юлиан Димитров Вучков е роден на 31 януари 1936 година във Варна. Средното си образование завършва в Хасково, а по-късно и театрознание във ВИТИЗ през 1958 г. Защитава докторска дисертация в Института за литература при Българската академия на науките на тема "Българската драматургия (1878 – 1944)".

Oще по темата
Завежда кабинет по режисура в Творческия дом на актьора през 1959 – 1969, а от 1969 до 1990 е главен редактор на списание "Театър".

Познат е на зрителите с работата си в редица телевизии. Работи дълги години в Канал 1 (в предаването „Всяка неделя“) и 7 дни. Първото си предаване „Ум робува, ум царува“ води по Канал 2001 в продължение на три години, а по-късно води предаването „Размисли и страсти“ по телевизия СКАТ.

Oще по темата
До февруари 2009 г. Вучков е водещ на предаването „Времена и нрави“ по телевизия ТВ2. От март 2014 г. предаването му "Времена и нрави" е преместено в телевизия Евроком.

Юлиан Вучков е автор на около 150 публикации в печата и на повече от 20 книги в областта на художествената култура и етиката.

През 1970 г. Юлиан Вучков получава орден "Кирил и Методий" I степен, пет години по-късно става лауреат на Димитровския комсомол за публицистичния си труд „Човешки нрави“. През 1977 г. става Заслужил деятел на културата, а през 1983 г. – Народен деятел на изкуството и културата. През 1986 г. е удостоен с орден „Народна република България“ I степен, а през 1998 г. Съюзът на българските писатели отличава книгата му „Кратка история на световната драматургия“ с наградата за литературна история и критика.

През май 2006 г. Юлиан Вучков получава награда за цялостно творчество от Съюза на българските писатели.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

36,

преди 4 години

"И все пак човекът е професор с много написани трудове ..."Не се заяждам, но кои са тези трудове, които са научни и въз основа на които е станал професор. Ако е наистина такъв, защото аз информация обективна за това не намирам никъде.

51

Анонимен

преди 4 години

"А нещо за смъртта на един истински професор - проф. Никола Георгиев, няма ли да пишете?"Те не го знаят, как да пишат за него? Истинските учени не са колоритни и не могат да спечелат обществения интерес, тъй като масата от хора са не особено интелигентни и за да им е интересно, се нуждаят от клоуни, викове, шум и от маскарад.Медиите са същите, в тях работят същите такива хора и отразяват техните интереси и нагласи.

50

Анонимен

преди 4 години

Вечна му памет!А защо му казвате "професор"? Към кой университет е преподавал и каква професура има?

fallback