Снимка: архив, БулФото
fallback

Да се въведе период на изчакване от няколко дни, в които болничните не се заплащат нито от работодателя, нито от Държавното обществено осигуряване. Това предложи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

В момента осигурителят плаща за първите три дни болнични 70% от дневното възнаграждение. От години обаче бизнесът иска това да отпадне.

"В повечето страни има период на изчакване, така се нарича, т.е. няколко дни, в които не се заплащат изобщо болнични. Така е в Латвия, Швеция, Холандия, Австрия, Гърция, Естония, Италия, Чехия, Португалия, Кипър", коментира Велев пред БНР.

Той допълни, че освен това процентът на компенсация е много по-нисък средно в ЕС. "И като добавка към това на повечето места тези доходи се облагат", каза още председателят на АИКБ.

Преди дни в парламента беше внесен законопроект на партия "Воля", който предвижда да отпадне задължението първите три дни болнични да се плащат от работодателите и това да стане задължение на общественото осигуряване.

 

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

270

Николов

преди 4 години

Съгласен съм, че работодателят не трябва да отговаря за болничните на служителите, та нали затова плаща здравни осигуровки. С тези три дни за сметка на работодателя излиза, че работодателят плаща втори път за нещо, което вече е платил. Не е справедливо.

269

Х6

преди 4 години

Дано спре да съществува тази държава заради такива псевдобизнесмени...

268

Анонимен

преди 4 години

До НаблюдателНе е съвсем така. За да започнеш работа като държавен служител на не съвсем низша позиция трябва да си човек на някой или да си платиш. Знам го от личен опит. И доходите на са само обявената заплата, а най-малко двойно. И като добавим, че им се плащат личните осигуровки, сметката става дебела. Нямам предвид IT специалисти.

fallback