Снимка: Кадър Bulgaria ON AIR
fallback

София-област и Велико Търново бяха две от местата, където предаването на протоколите от изборите се забави най-много по време на евровота в неделя. В старата столица членовете на избирателните комисии чакаха над 10 часа, за да предадат изборните книжа, а за София-област този кошмар приключи малко преди обяд в понеделник.
Oще по темата

Проблем с протоколите в София: Опашки от изнервени хора

Васил Василев, който е дългогодишен член на избирателна комисия и работил по избори 15 пъти, сподели пред камерата на Bulgaria ON AIR, че последните 6 години опашки стават все по-големи и чакането продължава до сутринта.

"Един от основните проблеми е, че протоколът постоянно се усложнява. След като 13 часа си изкарал на крак, след това сядаш, броиш и след като той се усложнява, възможността за грешки се увеличава. Така като се отиде в РИК-овете се оказва, че има много объркани протоколи, които сядат и ги оправят на място", посочи Василев в ефира на "България сутрин".

Мъжът беше категоричен, че другата причина за проблемите са многото проверки в районните комисии.

"Едно време, като съм участвал в комисии, имаше проверители във всяка сграда", подчерта още той.

Васил Василев допълни още, че евентуално изцяло машинно гласуване би направило нещата много по-лесни.

Мъжът, който е участвал в избирателни комисии на 15 вота каза още, че за работа, която продължава 24 часа и повече, възнаграждението е изключително малко и се равнява на минималната ставка на час.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

До №25

преди 5 години

Сега е така, защото никъде няма изцяло машинно гласуване. Ако го въведат, това сигурно ще се промени, бъдете сигурен. Всяко решение на ЦИК е предпоследно. Иначе няма смисъл изобщо да се въвежда машинно гласуване. Ще засекат само подписите в протокола с данните за гласувалите от машината и това е.

25

да, ама не

преди 5 години

До 24 - и аз да ви "светна" нещо - цитирам ЦИК - "Контролно ръчно преброяване се прави задължително, когато гласуването с машини е единственият начин, по който гласоподавателите могат да упражнят правото си на глас". Т.е. при изцяло машинно гласуване разписките от машината, пуснати в урната, пак СЕ БРОЯТ, както се броят хартиените бюлетини.

24

До № 9

преди 5 години

Понеже не сте наясно с процеса при машинното гласуване, да ви "светна" нещо:- Бюлетините при него НЕ СЕ БРОЯТ. След приключване на гласуването, машината "изплюва" машинен протокол с нанесени резултати. Те се пренасят в протокола на комисията. Допълнително се дават 2 флашки, от които се сваля машинните резултати в РИК.- Ако гласуването е изцяло машинно, ще се носи само този машинен протокол. Комисията трябва само да го подпише - никакво броене.- Може да се сложат няколко машини в комисия.

fallback