Снимка: Reuters
fallback

Случаите на морбили на територията на страната са 497. Затихва огнището в Благоевградска област, но се разраства в София-град и София-област. В други региони към момента няма отчетливи огнища. Данните изнесе главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на пресконференция, посветена на Европейската имунизационна седмица 2019 г., съобщава правителствената пресслужба.

Oще по темата
"Всяка година държавата отделя 40 милиона лева за изпълнение на имунизационния календар, който е идентичен с тези на другите европейски страни. Осигурени са най-добрите ваксини за българските деца. Въпреки това за 2018 година седем процента от тях не са получили първата ваксинация срещу морбили, която се поставя на 13-месечна възраст, а 13 процента не са се явили за втората.

Най-голям брой неваксинирани деца има в две групи - в ромската общност и сред родителите с антиваксърски настроения“, посочи доц. д-р Ангел Кунчев.

Болните от морбили - от 13 на 400 за една година

Според д-р Кунчев притеснителен е и фактът, че неимунизирани деца всъщност се водят имунизирани, затова в момента се прави изследване, което да даде реалната картина.

Експертите от Световната здравна организация съветват да се търси достоверна информация относно приложението на ваксините. Според тях ефектът може да бъде само положителен и посочиха за пример, че благодарение на ваксинация, в Европа вече са изчезнали заболявания, сред които е и полиомиелитът.

С два процента се е увеличило ваксиналното покритие срещу полиомиелит в Европа за 2017 г. в сравнение с 2016 г.

Заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова подчерта, че страната ни е една от 53-те държави в Европейския регион на СЗО, в които се отбелязва Европейската имунизационна седмица 2019 г. Тази година тя ще се проведе от 24 до 30 април, като основната цел е да бъде повишена информираността на населението относно значението на ваксинирането, особено при децата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Дам

преди 5 години

Антиваксърите ги знаем. 10-20 наркомана дето по цял ден висят онлайн и скачат като разгневен рояк от оси, когато видят публикация за ваксини. По всяка вероятност някой им плаща за троленето. На лекарите ли да вярваме или на анонимни профили в интернет?

19

lol до sdf

преди 5 години

Ахахахаха естествено, че е общество на ваксъри, неука мaймуно. Ако не бяха ваксините какви болести щяха да те убиват, от 5 деца - 2 я ти доживеят пълнолетие, я не....Ама нали 'лошите' фармацевтични компании искат да те тровят, за това не познаваш що е то детски паралич и менингит.

18

sdf

преди 5 години

Това общество се питам на ваксърите ли еза да гоните някой от него.Що не идете и да се бодете с хиляди отрови в някоя гора като искате се ваксинирайте и срещу простотия и се наказвайте спринудителен труд в която и да е болница,докато осъзнаете Биг фарма как ви е промила мозъците и ви трови и убива децата без грам свян и никаква отговорност.

fallback