Снимка: архив, Reuters

Бум на шарки отчита тази година националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. "Те наистина имат строго изразена сезонност, пикът е в края на зимните и начало на пролетните месеци. През март и април се наблюдава увеличение на случаите, след това започват да намаляват.", уточнява специалистът.

И въпреки започналия спад на болните, само през последната седмица има 930 случая на варицела, което все пак в сравнение с миналата година е с 44 случая по-малко. От началото на годината обаче са 11 350, което е напълно сравнимо с други години. Между 25 000 и 30 000 деца средно се разболяват от варицела всяка година у нас, показват данните, цитирани от "Монитор".

Още по темата

В повечето случаи варицелата протича по един и същи начин. По думите на д-р Кунчев, при някои протича изразено, класически, при други с температура. "Срещат се случаи, които дори не се диагностицират, леко грипоподобно и детето е без обрив. Важното е да протича леко, а в по-голямата си част наистина е така.", уточнява той но и допълва, че има и проценти на усложнения и на по-тежко протичане.  Заради повтаряемостта на заболяването, се счита, че у нас трябва да бъде въведена ваксина за варицела. Такава има в страни като Австрия, Германия, и Гърция. Според лекаря 2021 г. тази ваксина вече може да бъде у нас.

При хора, които карат тази шарка в по-напреднала възраст, тя протича с температура, тежък обрив и усложнения. А с увеличаването на случаите на варицелата се увеличават и тези на херпес зостер, тъй като причинителят е един и същ. "Това се случва при по-възрастни хора заради стрес, намаляване на имунитета. За разлика от варицелата е доста по-неприятен - болезнен и сърбящ. При някои хора продължава по 20-30 дни, и то с болки.", обяснява Кунчев.

По думите му, скарлатината е по-опасна от варицелата, но и по-малко разпространена. От началото на годината у нас има 1110 случая. Водещите мерки тук, особено в детски учебни заведения, е да се затворят групите и да се изследва причинителя. "Добре е, че скарлатината се поддава на лечение. Когато има проблеми обаче, е добре майките да потърсят лекарска помощ. Понякога шарките са толкова трудни за разпознаване, че дори колегите не могат да поставят диагноза от първи преглед. Всички започват като грипоподобни, децата са отпуснати, имат температура, диагнозата се поставя едва след поява на обрива. Имайте предвид, че при скарлатината е задължително антибиотично лечение.", отбелязва лекарят.

Д-р Кунчев коментира и ситуацията с морбили. "Явно доста хора не са си свършили работата. Не са правени имунизации, родителите са били несериозни, не са били търсени от лекари. Това води до натрупване на контингент, а вирусът е изключително заразен. Не бих казал, че обстановката се е успокоила и не очаквам това да стане. Броят на случаите вече е над 400 и най-вероятно ще продължава да расте, обхваща различни райони."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase