Снимка: архив, БулФото
fallback

Депутатите окончателно гласуваха промените в Изборния кодекс след 15-часово заседание.

Прагът на преференцията беше увеличен и ще е валиден, ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малък от съответната избирателна квота.

Oще по темата
Максималният брой избирателни секции в страната извън Европейския съюз остава 35, което засяга и Великобритания след Брекзит, предаде БНР.

Депутатите подкрепиха цялостно въвеждане на машинно гласуване след местните избори наесен.

С гласовете на ГЕРБ и част от “Обединени патриоти“ беше подкрепено предложението ДПС да отпадне сегашното изискване за валидност на преференцията от минимум 7 на сто от гласовете, подадени за кандидатската листа.

Против предложението гласуваха от БСП, ВМРО и “Воля“ с мотива, че така се обезсмисля преференциалният вот. От ВМРО призоваха президента да наложи вето. Кристиан Вигенин от БСП заяви: “Недейте да давате цялата власт на човека от Банкя, на човека от сараите да ви редят листите и да ви пращат тук в парламента“.

Хамид Хамид от ДПС репликира: “Никой не отнема никакви преференции. Това е европейска практика на изчисляване на преференции“.

Депутатите решиха още машинно гласуване да има в най-малко 3 000 секции за евровота и най-малко 6 000 за местните избори.

Решенията на Централната избирателна комисия ще се взимат с обикновено мнозинство, а не с 2/3, както досега.

Няма да има публичен регистър с избирателите, който да се бори с т.нар. “мъртви души“, реши мнозинството, след като отхвърли предложението на левицата.

Беше подкрепено предложението на ГЕРБ номерата пред партиите и преференциите да се различават, за да се избегне феноменът 15/15. Така пред политическите сили в интегралната бюлетина ще има номера до 100, а за преференцията номерът ще е плюс 100.

Остана и забраната за оповестяване на социологическите данни в деня за размисъл и в изборния ден.

Изцяло отпаднаха предложенията за видеонаблюдение в изборния процес.

Мнозинството в Народното събрание отхвърли проекта на БСП за откриване на публична процедура за избор на нов състав на Централната избирателна комисия. Социалистите заявиха, че искането им е призив за спазване на закона, тъй като мандатът на Централната избирателна комисия изтича на 21 март. ВМРО и "Воля" подкрепиха проекта. 

Позицията на ГЕРБ е европейските избори да се проведат със сега действащата Комисия, за да се избегнат опитите за спекулации за манипулиране на вота, след като сега действащият орган е избран по кодекса на Мая Манолова - тогава депутат от БСП.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

77

Анонимен

преди 5 години

След освобождението от турско робство, наша делегация е отишла при Иричек.Той им е казал, че трябва учени и богати хора да управляват страната, защото богати и прости ще я опропастят, а бедните, но учени, ще грабят, за да станат богати!! Жалко, че в България няма богати и учени хора!

76

Ха!

преди 5 години

Феноменът 15/15 се дължи на неграмотността на т.н. електрорат! Крайно време е да се въвед, ако не имуществен, то поне образователне ценз за избиратерите! Защо човек,който не може да пише и и чете и няма никакво имущество, ще определя съдбата на сраната?След като имаме еднакви права, защо нямаме еднаква отговорност?

75

Анонимен

преди 5 години

След 15 часа умуване НС реши да отнеме на избирателя правото на преференция. Така се прави в България даваш някакво право, но измисляш такива условия, че да го направиш невъзможно. Даваш право на референдум, но искаш такова участие, за да се вземат предвид резултатите от референдума, че да е неизпълнимо. Даваш право на референция, ама искаш 130 000 гласа, за да го прилажиш, което е абсурдно. Както казва Мая Манолова, имаш право да си купиш хляб, ама на цена 130 000 лв - *** си купи.

fallback