Снимка: pixabay
fallback

Да се забрани употребата на електронни цигари на закрити обществени места, както и на външната реклама на тютюневи изделия и рекламата в местата за продажбата им предлагат от сдружение "България без дим" и от Коалиция за живот без тютюнев дим.

От неправителствените организации предлагат още да се премахнат от летищата обособените места за пушачи и да се налагат санкции на обекти, в които се установят угарки или оборудване за наргиле.

През октомври 2017 г. 39 на сто от пълнолетните жители на страната посочват, че пушат, 22% твърдят, че вече са спрели, а 39 на сто заявяват, че никога не са пушили. Това сочи проучване, извършено от социологическата агенция "Екзакта".

Oще по темата

През септември 2018 г. пушачите са били 38 на сто, бившите пушачи - 21%, а 41 на сто казват, че никога не са пушили.

И в двете проучвания в групата на "бившите пушачи" са по-често мъже, хора на възраст над 50 години, както и жители на столицата и на малките населени места, предаде БТА.

За нагласите към забраната за тютюнопушене на закрити обществени места през 2017 г. близо три четвърти от пушачите твърдят, че безусловно спазват забраната за пушене на закрити обществени места. Най-стриктни се оказват жените, хора над 60 години, високообразованите, заможните хора и жителите на столицата. Година по-късно 74% от интервюираните пушачи заявяват, че спазват стриктно забраната, но 19 на сто твърдят, че се съобразяват със забраната, само ако им бъде направена забележка. Това е позиция най-често на мъже, на хора на възраст между 30 и 40 години, както и на жители на малките градове. През 2018 г. 7 на сто посочват, че много рядко се съобразяват със забраната.

И през 2017 г., и през 2018 г. по 76 на сто от българите препоръчват да се наложи по-строг контрол върху спазването на забраната за тютюнопушене на обществени места.

Изследването от септември 2018 г. регистрира растяща нетърпимост към възможността децата да виждат реклами на тютюневи изделия. Тази тенденция е в сила както сред пушачите, така и сред хората, които не пушат, като 65 на сто подкрепят забраната на всякаква форма на промоция на тютюневи изделия с цел тяхното популяризиране. Това е с 12 на сто повече в сравнение с 2017 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Анонимен

преди 5 години

България без дим иска да забрани БЕЗдимните цигари :) Мисля, че е по-добре да си променят наименованието на България без никотин, защото явно не само димът им пречи :)

26

Анонимен

преди 5 години

Тия глупости може да ги измисли само непушеща, непиеща, веган-феминистка с хомо наклонности към джендероподобни неща. Неща, защото не бих ги нарекъл същества. Ама няма значение, непушачите ще си умрете здрави...

25

аз-ът

преди 5 години

Алооууууу катрана !!!Ще тровите себе си и децата си, не мен и моите , ясен ли съм ?

fallback