Снимка: архив Reuters
fallback

395 бащи са решили да се грижат за бебета си, за да могат жените им да се върнат на работа. Това показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за миналата година. Това са мъже, които са поели грижите за детето между 6 и 24-месечна му възраст.

През първите 6 месеца татковците ще получават 90% от размера на заплата, на която се осигуряват. През останалите 12 месеца сумата е фиксирана на 380 лв., колкото е регламентираният размер на обезщетението на отглеждане на малко дете.

Статистиката показва, че броят на бащите, поели грижите на наследника си, намаляват.
През 2016 г. 479 мъже или с 84 повече спрямо миналата година са оставили професионалните си задължения, за да отглеждат невръстното си дете. Оказва се, че най-често от тази възможност се възползват жените, които заемат по-високоплатени позиции от мъжете си.

"Работодателят ми постави ултиматум – или се връщам на работа след 6 месеца, или ми намират заместник", разказва пред "Монитор" Александра, която има дете.

Така половин година след раждането тя прехвърля отпуска си по майчинство на съпруга си.
Данните на НОИ показват, че обезщетението, което получават татковците, излезли в бащинство, е с над 30% по-високо от това на жените.

През миналата година средната компенсация, която са вземали мъжете между 6-те и 12-те месеца на дете, е била 861,68 лв.

За сравнение - средното обезщетение на дамите е било 580,17 лв., или с 281,51 лв. по-малко.

И докато татковците в бащинство намаляват, все повече мъже се възползват от възможността да излязат в 15-дневен отпуск при раждане на наследник. През 2016 г. 20 463-ма представители на силния пол са отсъствали от офиса след раждането на бебе. През миналата година броят им нараства със 791 и достига 21 254-ма души.

По последни данни на Националния статистически институт от началото на 2017 г. до 20 декември у нас са се родили 56 197 деца. Това означава, че 40% от бащите са решили да си вземат 15-дневен отпуск при раждане на наследник.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 6 години

Ей това е *** роля - майка, която си оставя детето на бащата, а той е по бащинство. Нищо лошо няма, само за тези, дето раздухаха темата, без основание...

13

Христо

преди 6 години

Освен това, при динамичното време в което живеем, как си представяте някой да излезе от работната си среда за 2 години? После като се върне на работа е пълен новак - примери за това колкото щете.

12

Христо

преди 6 години

Никъде не се казва че ще я уволняват, а че ще и намерят заместник. А това е нещо напълно нормално, няма фирма в която едно работно място да седи 2 години незаето. Тук не става дума за пари (защото докато една жена е майчинство държавата дава всички пари за нея), а за оцеляване на една фирма в която работят и други хора. Дали е ОК да не се наеме човек на дадена длъжност, заради което фирмата да фалира и още 10 човека да останат без работа?

fallback