Снимка: Булфото
fallback

Общ преглед
Хиляди се събраха в центъра на София на Национален протест за достойни доходи и срещу орязването на права под надслов "Работеща България иска по-високи заплати".
Oще по темата
Повече от 160 автобуса с работещи от цялата страна се събраха пред храм-паметник "Александър Невски" тази сутрин. Шествието премина през центъра на столицата и стигна до сградата на Министерския съвет. Там Тристранният съвет обсъждаше бюджета за догодина.

"Искаме още 100-200 млн. лв. към това, което правителството започна да дава за заплати, а бизнесът да плаща поне с 10% повече на работниците", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, предаде "Фокус".

"В България се плаща по-малко, отколкото се изкарва. Т.е. ние даваме повече и като продукция, и като продукт, и като печалби. Ще припомня, че миналата година бизнесът спечели 20 млрд. лв. без банковия сектор - само в реалния сектор във всички предприятия на България. От тези 20 млрд. лв. искаме поне 20% да дадат на хората и тогава всеки ще може да получи поне по 100 лв. увеличение на заплатите средно", каза още Димитров.

"На много места хората живеят с по 500-550 лв. Това са масови заплати в малките градове на България. Очевидно е, че не могат да свържат двата края с тези пари и заслужават повече", добави той.

"Всеки един да получи поне по 100 лв. увеличение на заплатата си тази година, независимо дали работи в училище, в болница, в администрацията, дали е миньор, дали е продавач в магазин или където и да било в нашата държава. Това казват хората днес, затова са и тук" заяви Димитров.

По думите му, другото искане на протестиращите е да не бъдат пипани социалните им придобивки.

"Нито доплащането за опит и стаж, нито болничните, нито други такива напъни, с които се опитват да вземат нещо на хората, а не да им дават. От това вземане толкова години сме на това дередже, в което сме в момента, че няколко милиона българи ги няма от началото на Прехода, а през последните 7-8 години нови около 500 000 души напуснаха държавата. За мен това е най-важният въпрос - как с увеличението на доходите можем да задържим и да върнем българите обратно в България, освен това, че всички искат да живеят по-добре", коментира той.

Синдикалният протестен митинг настоя пред управляващите за догонваща политика по доходите, която в ускорени темпове да ни доближи до средноевропейските нива, минимална работна заплата, която осигурява социално включване и нормална издръжка на живота, отбелязват от Конфедерацията.

КНСБ иска още поне 700 лева стартова заплата за млад висшист, който работи по специалността си, необлагаем минимум и достойно заплащане на извънредния труд.

Синдикатът настоява още за цялостна реформа в Кодекса на труда, която да въведе ред във формирането на заплатите. Според КНСБ е нужна данъчна система, справедливо разпределяща тежестите между труда и капитала, между бедните и богатите. Първа стъпка трябва да е въвеждането на необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата, смятат от КНСБ.

Конфедерацията настоява за незабавно приемане на законова норма за криминализиране на все повече зачестяващите нарушения на правата на работниците и служителите на сдружаване и колективно договаряне. Осигуряването на необходимия финансов ресурс за издръжка и ефективно функциониране на агенциите, работещи на терен /с контролни функции, предоставящи услуги и/или социална закрила на гражданите/, е също сред исканията на КНСБ.

КНСБ настоява още за засилен контрол по прилагането на социалното и трудовото законодателство, особено в частта за безопасни и здравословни условия на труд, работно време, заплати и социално осигуряване, както и за гарантиран достъп на всеки български гражданин до качествено образование и здравеопазване, функциониращи на социален, а не на пазарен принцип.

Сред исканията са и работодателите да прекратят атаките срещу труда, както и да приемат, че нарастването на работните заплати е без алтернатива, резервите за растеж на икономиката са другаде, а не в разходите за труд.

От синдиката ще отправят послание към бизнеса "да разбере, че държавните изисквания за ред и прозрачност не са "административна тежест", а част от демокрацията и законността".

Протестиращите скандираха и пред сградата на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

82

ДНД

преди 6 години

А защо профсъюзите не си задават въпроса - Защо при ниски заплати и данъци ,чуждите инвеститори заобикалят България? Според НСИ през 2015 и 2016 изнесения капитал е повече от инвестирания. За 2017 се очертава същото. Мога да цитирам заводи построени в България и после затворени и изнесени в други европейски държави с по-високи заплати и данъци.

81

Shark

преди 6 години

До jendos. Е ми добре, хайде всички лекари, учители и др. да направят същото. Как да стане? Или още по-лесното - да заминат за чужбина където ще взимат в пъти повече. Е, тогава наистина ще има да го ядеш като опреш до нужда от лечение.

80

Емифрант

преди 6 години

До Очевидец, правилно, качеството на работа е под всякаква критика в най-вачните отрасли за населението: здравеопазване, образование, правосъдие и държавна администрация. Неграмотни хора обслужват във всяка една област. Наскоро се наложи да търся и помагам на близки за ходенето им на преглед в Храманли. Личен лекар дава бележка за изследвания без да попълни данни на пациента(име, възраст, пол). Машините отчитат грешно, лабораториата не знаели латиница за чуждата апаратура.

fallback