Снимка: архив, БулФото

Работна група към здравното министерство подготвя мерки за справяне с фалшивите болнични и ТЕЛК решения. Това съобщи управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов преди заседанието на Надзорния съвет, на което беше обсъден проектобюджетът на общественото осигуряване за догодина. 

Той каза, че не е притеснен от негативната реакция на бизнес и синдикати към документа.

Заместник здравният министър Мирослав Ненков също потвърди, че се работи по нови мерки за ограничаване на фалшивите болнични листове без основание.

"Последващият контрол, след като вече е издаден болничният лист, е абсолютно безпредметен, защото той документално е прекрасно оформен. Трябва да образоваме моите колеги, тези, които издават болничните листове. В крайна сметка те нанасят огромна щета", коментира Ненков, цитиран от БТА.

Надзорният съвет на НОИ не утвърди проекта на бюджет на Държавното обществото осигуряване за 2018 година, съобщиха след това пред журналисти председателят на Надзорния съвет Ася Гонева, заместник - председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

Проектът не получи необходимите гласове в Надзорния съвет на НОИ - половината, плюс един от състава на съвета, а ние не бяхме в пълния състав, уточни Гонева, която е и изпълнителен секретар на КНСБ. Против са гласували представителите на работодателите, както и Ася Гонева. Представителят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов е подкрепил проекта на бюджет.

Гонева аргументира гласа си с това, че има много рестрикции, свързани с правата на хората като парите за болнични, достъпът до обезщетението за безработица, много малкото увеличение на пенсиите и други. Тя припомни, че КНСБ има своите предложения по проектобюджета, които по сметки на синдиката ще намалят и разходите с около 117 милиона лева.

Сред предложенията са максималният осигурителен доход да стане 3000 лева, максималната пенсия 1000 лева. КНСБ настоява още за увеличение на вноската за безработица с един процентен пункт. Синдикатът не подкрепя и това, че се предлага изискване за по-дълъг осигурителен период за получаване на правото на обезщетение за безработица. От 2018 година човек трябва да се е осигурявал поне 12 месеца през последната година и половина, а не както е в момента само 9 месеца.

Тъй като сезонната, временна и срочна заетост все повече си пробива път, според КНСБ трябва да се даде възможност на хората да натрупват права, а не да се гонят да работят навън и тук да внасяме кадри от трети страни. Така по думите на Гонева се наемат хора в туризма, които не знаят езика и трудно се обучават от работодателите. КНСБ смята, че е приемливо да се доказват 12, но от 36 месеца, съобщи БТА.

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че се е ядосал на работодателите и все пак е подкрепил бюджета, въпреки че му намира много недостатъци с надеждата необходимите промени да бъдат направени между първо и второ четене в парламента. По думите на Манолов е важно да се подкрепи идеята, че тогава, когато някой отказва да участва в преговори, нещо трябва да му се случи. Той уточни, че става въпрос за преговорите по минималните осигурителни прагове и отказът на бизнеса да участва.

Синдикалистът се надява предложението за изплащането на болничните през първите три дни само на 50 процента от дневната надница да отпадне, като, ако държавата иска да прави остъпки на работодателите, да поеме разликата и хората да не губят права.

Бюджетът на НОИ предстои да бъде разгледан от НСТС, след това влиза в МС и парламента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase