Снимка: архив, Булфото


Как толкова много хора се сприятеляват със Спас, представящ се в социалните мрежи за Александър коментира социалната психоложка проф. Толя Стоицова от Нов български университет. "Проблемът започва още от думата "сприятеляват". Понятията се объркват, защото във Фейсбук се свързваме уж като френдс (англ. ез) - приятели. Политиците например уж имат много в профилите си, ама нямат - това са техни избиратели. Така хората се объркват и почват да споделят неща, които са само за приятели."

Още по темата

По думите й, истинската причина да се случват такива процеси е, защото сега са много развити социалните мрежи. Хората нямат много време, имат привързаност към общуването онлайн, да не кажа дори пристрастяване, а
някои дори се гордеят с бройката на приятелите си. Също така е хубаво да сме внимателни какво споделяме.

Според нея Спас е успял да заблуди толкова много хора, защото обществото още е наивно, особено в интернет.
" Взимат за чиста монета всичко, което някой пише, без да се замислят възможно ли е.От друга страна, измамниците явно познават добре психологията на участницитев в социалните мрежи и се възползват от нея, разбира се, с недоброжелателна цел."

Според проф.Стоицова обърна внимание и на измамите по телефона, при които също има засегнати хора, вярващи на нещо, който им говори някой непознат. "При телефонните измами жертвите са възрастни. Те не са свикнали на такива заплахи и се подвеждат, че помагат на полицията. По-младите пък не са преодолели наивността си и смятат, че всичко, което е онлайн, е истинско.", изяснява специалистът и допълва, че в интернет нещата се базират на доверие, което няма реалистична основа. Не може на непознат да имаш такова доверие.

Според нея е нужно да се направи по-прецизен филтър. "Оказва се, че нерационалността не е свързана с професии. Лошото е, че помежду си хората обменят опит и някой се хвали за евтини билети. Другият заема състезателна позиция и прави същото.

Този човек е бил изключително коректен към журналистите и е пускал само текстове след позволение от автора. Това е добре обмислена измама. Този човек не е глупав. Журналистите са го познавали като коректен човек и затова са му се доверили. Той е създал умишлената заблуда за коректност."

Що се отнася до това, че и политиците му са се доверили да ги интервюира, проф. Стоицова обясни пред "24 часа", че просто и те се стремят да са известни. "Те са готови на интервюта и всичко останало, само и само името им да се чува. Те не се замислят, че това може да е измама. Това е американският принцип - няма значение какво се говори за мен, важно е да съм в публичното пространство."

Според психоложката Спас създава Александър Николов след измами със собственото си име. "Множествената идентификация се появи след интернет. Преди това и в психологията смятахме, че раздвояването на личността е болестно състояние. Само че сега е ясно, че хората имат много идентичности. Българите например имаме поне две идентичности - българска и европейска.

Социалните мрежи обаче дадоха възможност за колкото си искаме идентичности. Можем да слагаме всякакви снимки, да си сменим името и пола. Това вече не е болестно състояние, а отклоняващо се поведение."

По думите на проф. Стоицова е шокиращо как хората много внимават в банката, дали някой ги гледа, докато попълват документите с данните си, но в интернет с лека ръка ги дават на напълно непознат.

"Като психолог не мога да си обясня как хора със сериозни професии са се подвели. Явно се дължи и на уменията му да заблуди хората.", каза още специалистът и обясни, че за да се предпазваме от такива ситуации е важно да сме по-образовани - не иституционално, а социално. "Хубавите технологии дават много, но имат и отрицателна страна. Те ни дават възможности, които преди не сме имали, но трябва да сме нащрек дали не попадаме в някаква клопка, за да не станем плячка на мошениците."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase