Кадър: bTV
fallback

След паметника на цар Самуил със светещите очи, който предизвика сериозен дебат в София, Добрич има пеещ монумент. Статуята е на ген. Иван Колев, герой от Добричката епопея и днес ще бъде открита тържествено.

Идеята за изграждането на монумента е от 10 години. Стига до реализация в навечерието на 100-годишнината от Добричката епопея. И тук, като в София, автор е Александър Хайтов.

Oще по темата

Новото е, че в копитото на коня има сензор. Когато го приближиш, започва да звучи старият национален химн на България "Шуми Марица". Паметникът е на стойност около 160 000 лева, предаде bTV.

За повечето хора в града важното е, че век по-късно все пак има паметник – ген. Колев командва конната дивизия, намесила се в битката за Добрич в решителен момент.  До голяма степен именно на него се дължи освобождаването на Добруджа.

Притесненията са да не се стигне до гавра с мултимедийната добавка към монумента. Има и директни обвинения, че историята се подменя с кич.

Според автора Александър Хайтов никой не обръща внимание на паметниците, защото са скучни, а "такива неща дърпат хората".

"Атмосферата се усеща във военния музей – експозицията вътре, униформата му е там, сабята му е там. В същото време звучат едни записи от фронта, гранати се пръскат. Около тия скучни иначе витрини звучат едни такива… все едно си на фронта", разказа той.

Той обясни, че датчикът засича "неподвижно присъствие" и пуска "Шуми Марица" с едноминутна пауза. Именно старият химн звучал и по време на битката от преди век.

Скулпторът отбеляза, че още през 1944 г. са били събрани пари за паметник, но те са изчезнали. Преди 4-5 години имало конкурс, някой го спечелил и нищо не направил, после Крум Дамянов тръгнал да го прави и спрял, провело се "ново конкурсче" и накрая потърсили него.

От думите му стана ясно, че половината от парите за монумента са дошли от лидера на НФСБ Валери Симеонов – дядо му загинал в битката за Добрич.

Хайтов коментира и предишното си по-известно произведение – статуята на цар Самуил в София, чиито очи светят.

"Като пластика са си съвсем добре тези паметници. Това, че има нещо като допълнение, това не разваля паметника. Ако някой не иска да гледа очите на Самуил, да не ходи. Нощно време не се гледат паметници", заяви той.

Скулпторът посочи, че е направил още два "светещи" паметника, като единият, на баща му Николай Хайтов, "говори" чрез стар документален запис. "Всичко е бъкано с електроника наоколо. Хората до такава степен са свикнали с това, другото им е скучно", отново подчерта той.

Според него част от критиките срещу работата му са "поръчкови": "Едно време се интернационализирахме, сега се глобализираме, то е едно и също. Никой не иска да има патриотизъм, да има гордо вдигнати глави".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 7 години

Защо продължават да прахосват пари, давайки ги на този "скулптор"?!И във Видин му платиха за един такъв кичозен и грозен паметник със светодиоди в бяло/зелено/червено - там "само" 30 000 лева.Паметника е супер грозен - малка статуя, която изглежда смешна и незначителна, върху огромен постамент.

18

Анонимен

преди 7 години

"Шуми Марица" не е истински химн, а краден кавър...

17

Анонимен

преди 7 години

Аз искам и танцуващ паметник,само пеещ не ми е достатъчно.*** ви проекти са обида за паметта на тези,върху които се упражнявате.

fallback