Снимка: Reuters
fallback

Страховете, че Германия ще бъде наводнена от евтина работна ръка от България и Румъния, бяха особено силни преди около две години, когато се либерализира германският трудов пазар.

Притокът обаче не беше толкова голям, колкото се опасяваха мнозина. Трудови мигранти от България и Румъния продължават да пристигат и днес, но житейската ситуация на много от тях е проблематична.

Мнозина намират само нископлатена работа, други пък изобщо нямат професионална квалификация, за да кандидатстват за нещо по-добро, пише ДПА в репортаж, цитиран от Deutsche Welle.

Два пъти повече безработни

Германската агенция по труда регистрира през последните две години ръст на преселниците от България и Румъния в провинциите Долна Саксония и Бремен, както и на безработните сред тази група трудови мигранти.

До средата на 2015 година броят на безработните българи и румънци се е увеличил двойно в Долна Саксония. В същото време обаче с до 3 пъти е нараснал и броят на работещите представители на двете националности в провинцията.

Много от трудовите мигранти от България и Румъния работят в кланици в региона на Фехта и Клопенбург: от тамошните около 3 000 българи и румънци само 167 души са били без работа в края на 2015 година.

В Бремерхафен се наблюдава и друго: установили се в района българи привличат много свои роднини и познати, които се присъединяват към тях. Нерядко обаче ги очаква разочарование - районът не предлага много възможности за работа на неквалифицирана работна ръка.

Един пример: нито един от регистрираните в Бремерхафен 623 безработни българи и румънци не е изучавал някаква професия. Около 500 души работят каквото намерят, но доходите не им стигат, за да се издържат и те бързо се оказват принудени да търсят социални помощи. Близо 7% от безработните в Бремерхафен са български и румънски преселници, сочат данните на Агенцията по труда.

Често пъти експлоатирани

Трудовите мигранти от България и Румъния често стават жертва на недобросъвестни германски работодатели, посочват от синдиката DGB.

Много от преселниците не говорят достатъчно добре езика и не познават трудовото законодателство, което е идеална предпоставка да бъдат експлоатирани. Много често такива работници биват преотстъпвани от един работодател на друг или временно наемани за извършването на определена дейност, поръчка или услуга, казва говорителката на DGB Тина-Колбек Ландау.

Въведената от началото на 2015 година минимална трудова надница в Германия доведе до намаляване на най-драстичните случаи на трудова експлоатация, казва Щефан Витке, говорител на икономическото министерство в Хановер.

В провинция Долна Саксония са създадени консултантски бюра, чийто услуги са много търсени именно от трудовите мигранти.

Зачестяват и случаите, в които ощетени работници търсят правата си в съда. По думите на Витке, властите в провинцията се опитват да накарат работодателите, особено в месопреработвателната промишленост, да предлагат повече постоянни трудови договори на чужденците.

Има известно подобрение и на условията, в които източноевропейските работници живеят в Германия. Особено след като в медиите много нашумя случаят с двама румънски работници, които през 2013 г. загинаха при трудова злополука в корабостроителницата Meyer, властите обърнаха повече внимание на проблема.

Оттогава са въведени изисквания за минималните стандарти, на които трябва да отговарят квартирите за работниците. А спазването на тези изисквания се контролира редовно от местните власти.

Има напредък и в интеграцията на преселниците. В Хановер, където официално са регистрирани 3 248 българи и 2 443 румънци, три социални работнички, говорещи български и румънски, помагат на преселниците децата им да бъдат настанени в училище.

До 2018 година ще бъдат назначени още 8 социални работници.

Най-голямата пречка пред интеграцията на мигрантите обаче си остават тяхното недоверие към администрацията и всички държавни институции.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

от Германия

преди 8 години

Живея в Германия от 12 години.Получавам 1550 от които 1200 чисто.Щоер група 1 съм.Зная езика добре и съм самостоятелен.Квартира 400 евро.Ток,вода,газ,*** 250 евро.Храна но качествена 250 евро.Друго към 150 евро. Към 100/150 на месец скатавам за отпуска в Бг. един път в годината.Чат,пат кафе или бира с приятели един път в седмицата.2000/3000 са легенди.Може но стс високо образование и много добър Немски едновременно.Тук са малцина които вземат над 2000 евро на месец. На социал умираш от глад.

27

do 29

преди 8 години

Аре стига си лъгал! Или ако вярваш в това, тогава си бун.ак! Още като студент съм в Германия и завърших и бачкам сега. Минал по цялата стълба от най-ниско платените, до много добре платените с обреазование. В заводите ти плащат по 8 евро на час. Макдонълдс плащат по 6 евро! 2500 евро ще сънуваш когато си изкарал 10 години ниско квалифициран труд или започнеш с бакалавърска титла без опит! Тези може да ги разправяш на някой наивник, че да го примамиш да ти мие чиниите без здравна застраховка!

26

Анонимен

преди 8 години

И аз съм в Германия, българите който досега сме срещали тук и които живеят от години тук, се чудя как се оправят, как работят, как ходят на лекар. Не знаят немски въобще....да ползват турски основно.

fallback