Снимка: БТА
fallback

За миналата година само столичната "Топлофикация" е завела 15 000 дела срещу длъжници в Софийския районен съд. При започнато производство на потребителя се начислява 300 лева такса за юрисконсулт, последвани от още 350 лева за съдебен изпълнител. Така "Топлофикация" е поискала от потребителите си 9 750 000 лева за услуга, която не предоставя. Тези данни изнесе омбудсманът Мая Манолова пред bTV.

Тя беше категорична в оценката си за тази практика, заради която възрастни хора се принуждават да продадат жилището си: "Неоснователно обогатяване на гърба на бедните български граждани".

Oще по темата

"Топлофикация" не е дружество за юрисконсултски услуги, те утре ще започнат да предлагат на хората зарзават. Това дружество трябва да бъде озаптено", заяви Манолова. По думите й дружествата са си създали практика да не информират клиентите си за текущи задължения, за да може да бъде образувано производство.

Тя обяви, че в края на месеца организира кръгла маса по проблемите на "Топлофикация", в която ще се обсъждат и неясните фактури, както и спорната такса сградна инсталация, "която, освен че е на ръба на европейската директива, се създава и впечатлението, че представлява прекалено висок дял в сметката".

Мая Манолова разказа за сигнал от гражданин, на когото "Топлофикация" дължала 113 лева. Неговата сметка била 38 лева и вместо да извърши прихващане, дружеството начислило такси за юрисконсулт и съдебен изпълнител. "Отношението на "Топлофикация" е надменно, пренебрежително и в разрез с добрите нрави", пише гражданинът.

По въпроса с новите винетки омбудсманът коментира, че поскъпването им ще ощети най-вече живеещите в малки населени места, на които се налага да пътуват до областния център за различни административни услуги.

"Ако правят това 6-7 пъти годишно и се налага всеки път да купуват седмична винетка, техният разход накрая би бил равен на този за годишна", посочи омбудсманът.

Според Манолова, най-справедливо ще е да се въведе еднодневна винетка. За да не се оскъпява излишно, тя предложи разрешението за 24-часово ползване на пътищата в страната да се плаща с SMS.

За насилието във Враца Манолова заяви, че според нея бществото е в полудрямка, която трябва да бъде прекъсната и това става, когато се случи нещо драстично.

"Зад този случай прозират много тревожни обществени процеси – например чувството на безнаказаност, липсата на доверие в институциите и безразличието на обществото”, посочи Манолова. "Във Враца освен чудовищното престъпление виждаме и нещо друго – как човещината е заспала”, допълни тя. "Срещам се с този феномен и в обичайната си работа напоследък – човек реагира тогава, когато е лично засегнат”, каза още омбудсманът.

Според нея промяната на обвинението на двамата братя, убили Тодор, е вследствие на това, че гражданското общество във Враца се е събудило.

"Като гражданин няма как да не адмирирам случаите, в които гражданите излизат на улицата и заявяват своето мнение, но от друга страна като юрист се притеснявам, че трябва да се случат някакви обществени брожения, за да си свърши работата някоя местна прокуратура”, добави омбудсманът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

1

преди 8 години

Наредбата за сградната инсталация е подписана от Р. Овчаров, а той само да ми припомните от коя партия беше. Иначе, това за изолирането на тръбите е вярно, само че като запиташ официално топл.счетоводител или Топлото, никога не ти го предлагат, а ти отговорят че няма друг начин освен да плащаш като поп. Ще я видим Мая дали само не си прави реклама или действително ще свърши нещо.

26

Jojo

преди 8 години

Нали твоето бсп *** топлото ***.

25

Анонимен

преди 8 години

Празни приказки от позицията на куха длъжност. Мая, с една дума.

fallback