Снимка: bgonair.bg

Въпреки днешния си комерсиален облик, Хелоуин е свързан с древна традиция – той убедително предшества възникването на християнството и е бил честван от келтите, които населявали териториите на днешна Ирландия, Великобритания и Северна Франция.

В основата му е залегнало вярването, че в навечерието на Вси светии душите на покойните се връщат у дома и животът се заражда от смъртта. През последните години Хелоуин се настанява все по-настойчиво и в нашия празничен календар. Честван в навечерието на Деня на народните будители, той сякаш "засенчва" важната дата 1 ноември и провокира гняв у мнозина – най-вече сред родители и религиозни институции.

Според фолклориста д-р Ирина Коларска и етнолога д-р Иглика Мишкова Хелоуин се чества най-вече от децата и младежите. У нас настроенията са смесени - от крайно неприемане и хейтърство, до добре настроени хора, които търсят нова изява около този ден. Заради глобализацията и влиянието на Холивуд, но и заради интензивното изучаване на английски език, този празник е аткративен за младите.

"Този празник е разпознат като празник на децата и младежите, заради изучаването на английски език", обясни д-р Иглика Мишкова в ефира на предаването "Днес" по Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ трябва да помислим как презентираме нашите собствени маскаради в училище, така че децата да не се увличат по чужди празници.

"В преобладаващата си част българските маскаради са типични за селската среда, но биха могли да бъдат стимулирани децата да правят маски и да участват в тези празници", коментира тя.

Според Ирина Коларска Хелоуин не може да засенчи Денят на будителите на 1 ноември, тъй като празниците са от съвсем различен тип. По думите ѝ обаче нещо в образованието не е наред, щом децата не помнят добре този празник и го учат в училище всяка година. Тя обърна и внимание на начина, по който се отразява Денят на будителите.

"Ако преди Хелоуин правим дебати за Хелоуин, естествено че първосигнално ще се сещаме за него. Ако направим тема за Деня на народните будители, Хелоуин ще е на второ място", обясни тя.

Според експертите в българския фолклор има много традиционни съответствия с Хелоуин и желанието на хората да се маскират, да променят своята външност, не е противоестествено.

Фолклористът д-р Ирина Коларска посочи в кои български празници можем да търсим прилики с Хелоуин.

"Когато е бил келтски празник, Хелоуин е бил съсредоточен върху събирането на реколтата. С това се свързва и нашият Димитровден, който не е много далече като дата от 31 октомври. Недалеч като връзки е и Архангеловата задушница, когато се осъществява връзка с покойниците", обясни тя.

Оказва се, че младежите освен костюми, търсят и помощ за грима. Деница Войнова, която е собственик и управител на салон за красота, разказва за тенденциите за предстоящия Хелоуин. По думите ѝ тази година феновете на празника ще заложат на по-страшния вид, а не толкова на карнавалния.

Мъжете търсят вида на зомбита и вампири. Жените също са оставили секси визията, която сега е заменена от по-страшно излъчване, обясни тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase