Снимка: Булфото, архив
fallback

Малка част от децата бежанци в България имат възможност да започнат училище на 15 септември, обяви пред "Радио Фокус" Мариана Стоянова, директор на Бежанско-мигрантската служба на Българския червен кръст.

Според нея изпитът по български език е сериозна пречка, за да може децата да се обучават в училище. По думите на Стоянова Министерство на образованието показва разбиране към проблема, но има редица други административни препятствия.

"Мотивацията на родителите е едната страна на нещата, тяхното обяснение е, че в рамките на следващия месец или два се готвят да напуснат страната и не е нужно децата им да ходят на училище. Има и чисто административни пречки. По-малките деца на възраст между 6 и 9 години могат безпрепятствено да започнат първи клас, без да знаят езика“, каза още Стоянова.

Тя обаче посочи, че ако родителите на по-големите деца не носят документи за завършен клас в страната на произход, децата не могат да започнат училище без да минат поне един курс по български език и след това да държат изпит, за да могат да бъдат приравнени като ниво към определен клас.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 8 години

Тия подозрително много ми приличат на едни нашенци с по 10+ деца, които намират всякакви причини да не ги запишат в училище, а самите те да не работят.

14

Анонимен

преди 8 години

До БПФТи да си чувал, че има подготвителни групи по български език за чужденци? Ама те не искат и на тях да пращат децата си. Освен това има и училища където се преподава и на английски, ама хайде тях ги изключваме, че са частни и са скъпи.

13

Анонимен

преди 8 години

До Анонимен 20Де, да беше така. Ама има такива, които останаха... и вече са тук от повече от година и нито искат да работят, нито децата си пращат на училище, а само лежат, играят карти правят золуми. А и разбира се чакат на държавата да се погрижи за тях. С две думи точно като братовчедите от Факултето.

fallback