Снимка: Reuters
fallback

"Всяко избягало от зоопарка животно може да бъде опасно за хората, но не защото ще ни нападне като плячка, а защото самото то е ужасно уплашено и стресирано“, обясни главният зоокуратор на Столичния зоопарк Радко Сертов пред БТА. Експертът по грижи за животните коментира инцидента в Ловеч, при който ловци застреляха ягуара Алонсо. Животното избяга от зоопарка в неделя сутрин, след като работник е оставил вратата на клетката му отворена, докато я е почиствал.

Сертов посочи, че инцидентът с ягуара от Ловешкия зоопарк много ясно показа, че "бягството на опасни животни от зоопарка няма нищо общо с анимационното филмче "Мадагаскар".

Oще по темата
"Животните виждат отворена врата и излизат. Те не бягат с цел да се върнат в природата или в родната си среда", казва Сертов. Той е категоричен, че животните в зоопарка реално не познават живота извън клетката и затова когато я напуснат, се стресират.

"Няма безопасно животно и малко животно. Ако тръгнеш да го закачаш, може да ухапе“, допълни експертът и даде пример с маймуните, които се възприемат като мили и дружелюбни животни, но могат да причинят сериозни наранявания заради големите си кучешки зъби или просто заради огромната си сила.

По думите на Сертов мерките за превенция на бягството на животните започват със самата направа на клетките - пресметнато е за кое животно какви решетки да има, каква да е дебелината на мрежите и какви разстояния да има, така че животното да не може да избяга.

При копаещите животни задължително клетките се подсигуряват и към подкопаване. "Основно правило е винаги да се минава през две врати - това е записано в Наредба номер 1 към Закона за биоразнообразието“, уточни Сертов. Той посочи, че гледачът трябва да мине през първата врата, да я затвори и едва тогава да отвори втората, т.е дори да забрави едната отключена, да има гаранция, че другата врата ще спре животното.

Експертът посочи, че друга превантивна мярка е постоянна работа с персонала. В Столичния зоопарк например гледачите минават през специални инструктажи -първият е при постъпване на работа, а след това всяка седмица се провеждат инструктажи по безопасност. Устен инструктаж пък се прави всеки ден.

Радко Сертов заяви, че в столичния зоопарк до момента е имало само един случай с избягало чакалче, но с големи животни подобни инциденти не са се ставали. "Никой не е застрахован, грешки стават, но проблемът е, че при нас грешките са като при сапьорите, не трябва да ги има, защото понякога са фатални“, допълни той.

По думите на специалиста, ако се случи бягство на някое животно, няма специално обучени екипи за реакция, но има инструкции за действие, с които е запознат целият персонал на зоопарка. Има пушка, пистолет с упойки и духалка.

"Всеки зоопарк трябва да разполага с определено количество упойки и стрелички. Ако някое опасно за хората животно избяга извън територията на зоопарка, упойките почти не вършат никаква работа", категоричен бе Сертов.

Според него реакцията при бягството на ягуара от ловешкия зоопарк е била правилна. "Това е изключително опасно животно, най-големите мъжки достигат над 1,60 метра на дължина при тегло до 160 килограма. Това е колкото двама възрастни мъже, а силата му е неимоверна“, посочи той.

По думите му разсъжденията, че животното е можело да се упои, са правилни, но само на теория. "Практиката обаче показва, че това няма как да стане, тъй като упойката не действа мигновено, а след определено време, за което животното може да избяга и да се скрие. Може дори да възприеме човека като заплаха и да нападне от страх“, категоричен бе зоокураторът.

"Освен това при стрес животното изпитва такъв приток на адреналин, че упойката почти не действа. Като насложим всички тези неща, концепцията за "горкото животно" отпада дори и за мен, който обичам много животните“, допълни Сертов.

Той съобщи още, че в Столичния зоопарк има над 200 вида животни, отделно рибите са около 60 вида. Има и проблеми - от известно време насам например се търси женска азиатска късоноктеста видра. Мъжкият останал сам, когато другарката му умряла по време на бременност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

67

kkk

преди 9 години

Що си мислите, че като си лепнете разни етикети пред името от рода на "експерт" и вдъхвате доверие на някой??? ...си експерта, направо нямам думи за целия този абсурд. Ние и Мадагаскар сме гледали, но не сме чак толкова *** че да ни залъгват някакви главни ЗООКУРАТОРИ и да си мислят че сеят респект с тъпите си изказвания, ужас направо, горкото коте :((((

66

Анонимен

преди 9 години

До автора на статията ***: Колко пари ти даде кмета на Ловеч за да пишеш глупости и да му ставаш адвокат. Дано си му взем поне 10 000лв. Не го жали. Той има пари защото ги краде от обществените поръчки. Даже се е самозабравил. Та ако не си му взел поне 10 000лв си се минал яко. Убиха ягуара и спасиха човешки животи. Ако бяха убили кмета щяха да спасят цял град.

65

ИСКАМ ДА ПОПИТАМ??

преди 9 години

Убийците на рядък животински вид заслужават доживотен затвор поне според мен..Как е възможно в 21 век пак да ни лъжат че нямало упойки и било невъзможно..???Кое е невъзможно че упойката е струвала поне 200 долара а патрона 2 лева..Това ли е било невъзможно???Прекалено много станаха произволията в тая държава..Просто нямам думи вече

fallback