Снимка: архив, Булфото
fallback

Два пъти по десет дни отпуск е оптималният вариант за почивка на работещите през годината, показва допитване на БТА до службите по трудова медицина.

Според синдикатите обаче в повечето предприятия практиката показва, че хората предпочитат  да изхарчат 20-те работни дни - регламентирани от Кодекса на труда (КТ) - наведнъж. Тази тенденция става по-отчетлива, особено след отпадането от Кодекса на изискването поне половината от отпуската да се използва наведнъж, а останалата  част да се разпределя по преценка на работника след одобрение на работодателя, коментира Величка Микова, юрист "Правна защита на труда" в КНСБ.

Снежана Славчева, директор "Индустриални отношения" в Българската стопанска камара (БСК) отбеляза, че има практика работодателите от малки и средни предприятия от услугите да пускат персонала си в колективен платен годишен отпуск заради невъзможността работниците да се заместват. Това най-често става във фирмите от шивашката индустрия - между две поръчки, в счетоводните къщи и др.

Десет дни не са достатъчни за пълноценна почивка, но са единственият вариант при гарантирания в КТ размер на отпуск, коментира за БТА д-р Мария Чернаева, ръководител на Служба по трудова медицина. Кратките почивки по няколко дни са неефективни, защото организмът ни се нуждае от адаптация дори и към почивката. Ако през три месеца ползваме по пет работни дни за почивки, надали ще се възстановим достатъчно, коментира Величка Микова от КНСБ.

Специалистите посочват, че извън посочени в КТ професии, при които е предвиден допълнителен отпуск, за всички хора се отнася този оптимален ритъм на отдих - през шест месеца по десет дни. Липсата на физическа активност при хората, които се занимават с умствен труд, не може да бъде наваксана за тези десет дни, отчита д-р Мария Чернаева.

Същевременно специалистите по трудова медицина препоръчват почивката ни да не бъде аналогична на извършваната от нас работа през годината. Ако сме заети в строителството, не е подходящо през отпуската да се заемем с ремонт на къщата или ако сме постоянно зад бюро, според специалистите е по-добре да се възползваме от активен отдих.

Освен това, за да бъдат максимално оползотворени тези десет дни, е необходимо през останалото време да имаме здравословен и активен начин на живот.

Специалистите по трудова медицина съветват още при избор на далечна дестинация за отдих да знаем, че имаме нужда от почти седмица време, за да влезем в местния ритъм, след което да се  потопим в почивката. Освен това е добре при планирането на броя на почивните дни дори и в страната, да се отчете колко дни ще отидат за път и те да се добавят към исканите дни за отдих. При един ден път е необходим още един ден за възстановяване и така организмът започва да си почива едва на третия ден от отпуската ни.

Пропуските през годините на правото на отпуск рефлектират по-късно върху здравето ни и най-малкото това се проявява в хронична умора и хронифициране на някои заболявания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 9 години

До apostolАпостоле, ами като не ти "оттърва", направи си фирма, бе човек! Направи си един бизнес план, подпиши си споразумения за предаване на продукция с партньорите си... давай си отпуски на работниците на кой когато му "оттърва", купи си и един голям катинар, щото точно след 3 месеца ще се наложи да го щракнеш!

15

Анонимен

преди 9 години

До Анонимен 14Що къде ще отидеш? Сядаш на компа и отваряш Google Earth, кеф ти Бахамските острови, кеф ти Канарските, остров Ибиса, може Париж и Прага, или Средиземноморието... Нали много специалисти казват, че за да си починеш пълноценно, трябва да смениш обстановката!Еееееее, да, може да смениш обстановката, като единия ден ходиш за хляб до близкия магазин, а на следващия отиваш в малко по-далечен квартал!Приятни разходки на нас, хората с ниско заплащане!

14

Анонимен

преди 9 години

И да идем кифтейта и вино да са лей-като не работите по дефолт за къф *** ви е и отпуска бе парапитеци?

fallback