Министърът на здравеопазването Таня Андреева. Снимка: БТА
fallback

Предстои нова промяна в модела на финансиране на болниците. Освен основното заболяване, с което пациентът е приет в болница, ще бъде лекуван и за евентуални придружаващи болести. Новият механизъм ще бъде реализиран с помощта на Световната банка. Това обяви днес в морската столица здравният министър Таня Андреева, цитирана от БТА.

По думите й промените се налагат, тъй като сега действащите клинични пътеки дават изкривен подход към лечението на пациента. Припомняме, че преди седмици управителят на Здравната каса Румяна Тодорова изтъкна като основно нарушение на лечебните заведения, че хоспитализираните пациенти не се лекуват за придружаващи заболявания, а само за това, за което са приети.

Oще по темата
Министърът на здравеопазването подкрепи лекарските протести, които започнаха вчера, като изтъкна, че те „наистина търпят все по-голяма преса от страна на Националната здравноосигурителна каса“.

Андреева призова Надзорният съвет на НЗОК да промени политиката си и да разпределя публичния финансов ресурс, като заплаща справедливо извършените дейности от болниците.

Министърът посочи, че постановлението на Министерския съвет, с което се въвеждат лимити за работата на лечебните заведения, ще бъде променено в текстовете, които притесняват болниците. Андреева обаче не уточни каква ще бъде промяната.

Вчера ръководството на Българския лекарски съюз поиска оттегляне на месечните финансови лимити за болниците, които бяха въведени с постановление на Министерския съвет от 29 април. Съсловната организация настоява да се изясни как ще се процедира с пациентите след изчерпване на месечните лимити и как ще се плаща извършената надлимитна дейност. Лекарите започнаха символични протести в израз на недоволството си от рестриктивната политика на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Те поискаха ясен регламент, по който да се заплаща изработената надлимитна дейност на лечебните заведения, какъвто в момента липсва.

Относно твърденията на БЛС, че дефицитът на Здравната каса стига 400 милиона лева, Андреева посочи, че не е правен точен анализ за недостига и не е ясна конкретната сума. Тя увери, че ще се търсят механизми, за да могат болниците да си получат средствата. „Няма вариант лечебните заведения да не получат пари за извършени дейности, но финансите ще бъдат изплащани след строги проверки“, посочи министърът.

Финансовият министър Петър Чобанов коментира вчера, че Министерството на здравеопазването и Надзорният съвет на НЗОК работят за изготвянето на мерки, които ще намалят дефицита в Здравната каса. Мерките трябва да подобрят и ефективността при разходването на средствата в системата на здравеопазването.

Относно размера на очертаващия се дефицит Чобанов каза, че все още е рано да се прогнозира, но увери, че финансовото министерство ще намери начин да плати на болниците в преразход, така както направи в края на миналата година и осигури 27 млн. лв. за покриване на задължения.

Още новини от България вижте в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

факти

преди 10 години

В държавите с най- висока удовлетвореност на населението от здравни грижи като Холандия и Англия дипито е основен координатор - н т" пазач на вратата."........и това е довело и до реални икономически успехи.С ясни, защитени от закона правомощия .Към момента в България с най- осъвременени знания и кварлификация са Общо практикуващите лекари.Този ресурс не се оценява .Всеки си позволява да изисква и наставлява.Едва ли не е престъпление ,че се заемат да лекуват вместо да са диспечери!!!

14

!!!Сериозен въпрос

преди 10 години

Стефане 15 пост - не знам от къде вадиш тези глупотевини ,но аз не познавам лекар без кредит или лизинг.Повечето работят на по две места от материална Необходимост.Още по - зле е помощния персонал..........санитари , носачи , сестри.Крайно време е да се осъзнае тази реалност.И още по - важното е ,че не се отчита ,че н т пътеки са изцяло в полза на пациентите,затото това са заболяванията ,за които Здравната каса плаща.Извън пътеките ,пациента трябва да плаща от джоба си.

13

звездоброец

преди 10 години

Цената на клиничните пътеки е като цената на тока - определя се по звездитеСамо че токът поскъпва, а цената на пътеките намалява/в нуя влизат и парите,които болницата плаща за ток../

fallback