Снимка: Булфото, архив

Парламентът гласува мораториум върху сделките с държавни земи по Черноморието. Срокът на действие на мораториума е 12 месеца. Предложението беше внесено от лидера на БСП Сергей Станишев и група депутати и касае всички сделки на разпореждане и строителни дейности в териториите на устройствени зони „А“ и „Б“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.

Изключения ще се правят само за инфраструктурни обекти с местно и национално значение. Вносителите предлагат мораториум върху сделките на крайбрежните плажни ивици Иракли, Карадере, Камчийски пясъци, Крапец, Шабленски езера, Корал Аркутино, Дюни и Маслен нос. 

Подобна идея левицата лансира и в 41-вото Народно събрание, но до гласуването й така и не се стигна. Тогава червените не останаха доволни от промените в Закона за Черноморското крайбрежие, приети от тогавашното мнозинство.

С предложението Народното събрание ще задължи изпълнителната власт да предприеме мерки за изработването на специализирани карти на територията на крайбрежните плажни ивици.

Лидерът на БСП Сергей Станишев обясни, че трябва да решим какво искаме да оставим на децата си бетонни джунгли или истинско Черноморие. През миналата година станахме свидетели на не един  протест срещу застрояването, посочи Станишев. Той  поиска да се създаде национален парк Българско Черноморие.

От парламентарната трибуна се чуха и обвинения към настоящия президент Росен Плевнелиев за работата му като министър на регионалното развитие и благоустройството.

По думите на лидера на БСП Сергей Станишев Плевнелиев и наследничката му на поста Лиляна Павлова не са направили нищо, за да спрат незаконното строителство. Червеният председател припомни скандалите с дюните край Несебър – т.нар. Дюнигейт. Левицата има идея в последствие да бъде създаден и Национален парк „Българско Черноморие”.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase