Мира Радева. Снимка: БТА

От един момент нататък се почувствах силна, защото щом толкова ме нападат, значи и те имат същите данни. Това каза на пресконференция днес  Мира Радева, директор на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД, по повод скандалното социологическо изследване, появило се преди няколко дни в медиите, което даваше преднина на ГЕРБ срещу БСП от 2:1 или в проценти – 30,1% срещу 15,6%.

Данните се появиха във вестник „Преса“ на 28 март и предизвикаха огромен медиен скандал сред социолозите.

Голяма част от съсловието скочи на Радева и я обвини в непрофесионализъм и опит за манипулация. Кольо Колев от „Медиана“ дори заяви по повод изнесените данни, че това е информационна агенция „ЕЖК – Една жена ми каза“.

Мира Радева днес защити процентите и каза, че това са резултатите, които реално са получили. Тя обвини журналистите от вестник „Преса“, че са обявили предсрочно и без съгласието й данни от изследването в опита си да изпреварят всички останали медии.

Радева не отрече, че е казала на "някои хора" за изследването, но го отдаде на своята доверчивост. По думите й стана ясно, че тя е потвърдила в личен разговор пред Валерия Велева от "Преса" само две числа от изследването – процентите за ГЕРБ и БСП, но впоследствие е отказала правото на първа публикация на вестника.

Първоначалните планове на социоложката били да изнесе данните по друг начин - „тежко и авторитетно“, но се шокирала, когато на сутринта след разговора си с Велева видяла как неин колега социолог я „плюе“ в ефира на една от националните телевизии.

Всъщност изследването е включвало два въпроса относно това, за кого биха гласували хората. Единият въпрос бил зададен директно, без да се предлага списък с партии на анкетирания. В този случай процентите сочат 25,5 % за ГЕРБ и 12,3% за БСП.

Още по темата
Скандалните цифри са излезли от отговорите на същия въпрос, но зададен със списък, изброяващ основните политически субекти, които ще се явят на парламентарните избори. Тук процентите са 30,1% за ГЕРБ и 15,6% за БСП.

След двете партии се нареждат ДПС с 5%, „Атака“ с 4,4% и Движение „България на гражданите“ с 2,7%. Една обединена партия на протестиращите пък би събрала около 5%.

Процентите за ГЕРБ се различават чувствително от тези, които са отчели от института през февруари. Тогава подкрепата за партията на Бойко Борисов е била 22%, т.е. е нараснала с цели 8 пункта в рамките на месец. Обяснението на екипа на Радева е, че изследването през февруари е направено в разгара на протестите, когато огромната част от хората дори да не са били активни участници в протестите, са подкрепяли икономическите искания на протестиращите.

Много малка част от тях обаче са искали оставката на Борисов и когато той я хвърли, това се е оказало невероятен шок за тях. По този начин протестите са надхвърлили очакванията им и хората, поради липсата на реална алтернатива, са започнали да връщат подкрепата си за ГЕРБ.

Освен това част от протестиращите са издигнали лозунги за, по думите на Радева, „пещерен комунизъм“, което допълнително е върнало десния избирател към ГЕРБ.

Процентите на БСП също се различават от февруари и март. От МБМД са отчели спад от 3,1% или ако през февруари 18,7% са заявили подкрепа за левицата, то през март този процент е паднал до 15,6%. Тук обяснението е, че част от избирателите на БСП са "прелели" към евентуална единна партия на протестиращите.

От МБМД заявиха, че по никакъв начин не казват, че ГЕРБ ще спечелят изборите. Това изследване не е прогноза, а само един от елементите на евентуална такава, като с прогноза от института биха могли да се ангажират около седмица преди вота.

Според Радева в момента сме в ситуация на класически двуполюсен модел, така както и през 90-те години.

Данните показват и една изключително интересна тенденция – партията на Меглена Кунева се срива. През февруари 4,1% са посочили, че биха гласували за Кунева, докато този процент през март е 2,7%. Това означава, че в момента Движение "България на гражданите" е на кантар дали ще се домогне до парламента.

Рейтингът на самата Меглена Кунева също се срива главоломно. През юни 2012 година той е бил 32%, а през март е едва 11%.

Росен Плевнелиев е политикът с най-висок рейтинг според изследването – 48%, което се дължи на факта, че се е превърнал в основна фигура в страната след падането на правителството.

Рейтингът на Бойко Борисов е бил най-нисък през февруари – 29%, но през март е регистрирал увеличение с 4 пункта – до 33%.

При Сергей Станишев пък резултатите са точно обратните – най-висок рейтингът му е бил през февруари – 23%, докато през март е паднал до 19%.

Оценката, която са дали анкетираните на управлението на ГЕРБ, е среден 3,37 по шестобалната система.

Относно избирателната активност от МБМД очакват тя да е близка до тази от 2009 г. 56% заявяват, че твърдо са решили за кого да гласуват, а 20% се колебаят.

Изследването включва 800 пълнолетни граждани, подбрани на случаен принцип. То е извършено по домовете на хората между 16 и 19 март. Възложител, финансирал и реализирал изследването е самият МБМД.

Мира Радева заяви, че в България има огромно подозрение към социолози и журналисти. Хората от двете професии се възприемат като някакъв елит, който не е част от народа. Затова е необходима абсолютна прозрачност, заяви социоложката.

Социологическият сектор има проблем, а ние го разиграваме медийно, заявяват от МБМД и допълват, че е необходим контрол, защото иначе споровете се превръщат в „дума срещу дума“.

„Огорчена съм и обидена. 22 години работя честно и почтено, а в един момент ми се казва, че нищо не разбирам“, коментира Радева нападките на свои колеги. „Срещу теб застава колега и започва да плюе. Това са недопустими отношения между колеги“, заявява тя почти през сълзи, а след това допълва, че не била социоложка на ГЕРБ, напротив, много пъти ги била критикувала.

Проф. Александър Садовски, който сам се нарече "доайенът на статистическите данни в България", поиска резултатите от изследването на магнитен носител, за да може да ги провери, а от МБМД обещаха да му ги дадат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase