Снимка: архив, Булфото
fallback

Разказът за един бивш затворник от Сливен, обвинен в убийство, спокойно би излязъл като успешен бестселър. Историята проследява последните 20 години от живота на А.И.

Преди време мъжът често си е имал работа с полицията, а неведнъж е бил и осъждан. При последния подобен случай той получава 20 години заради причиняване на смърт. Оттогава сливналията лежи по килиите в цялата страна. Миналата година през ноември той изтърпява присъдата си и излиза от Бургаския затвор.

Свободата обаче се оказва истинско предизвикателство за 43-годишния А.И. Мъжът няма близки, тъй като майка му е починала, а вторият му баща не иска да знае за него. Освен че е без роднини и дом, бившият пандизчия няма и валидни документи за самоличност. Единственото, което разполага е стар паспорт (от зелените) и бележка, издадена от затвора. Затова той решава да потърси обществения посредник в Бургас и да го помоли за съдействие при издаването на документите и търсенето на работа.

Когато отива да си вади свидетелство за съдимост, бившият затворник с изненада установява, че досието му е чисто и в документа пише „неосъждан”. В системата на ГРАО пък срещу ЕГН-то му излиза друго име, това на Иван от Средец. С помощта на бургаския омбудсман Таню Атанасов грешката е поправена сравнително бързо, но вместо да се реши, казусът се заплита още повече. Проверка показала, че другият мъж, който толкова време е живял с дублираното ЕГН, също е лежал в затвора. Той обаче няма късмета на А.И. да излезе с неопетнено съдебно минало. Дори напротив, в неговото досие освен собственото престъпления е добавено и това на “колегата му”.

Абсурдите продължават с пълна сила, когато се установява, че за сметка на чистото си досие А.И. се води мъртъв в регистрите на Бюрото по труда, където иска да се запише, за да си търси работа.

Към днешна дата със съдействието на Таню Атанасов мъжът е приет в бургаския приют за временно настаняване, където ще остане до пролетта. Той вече има лична карта и е нает на работа във фирма “Титан”. Сега обаче предстои ходене по институциите, за да може грешката в свидетелството за съдимост да бъде поправена и двамата потърпевши да продължат живота си нормално.

“Това е ясен пример за състоянието на  цялата ни система и безхаберието на институциите. Не можеш да държиш един човек 20 години със стар паспорт и да не се интересуваш как ще го впишеш в обществото, когато той излезе на свобода. Никой не му е обяснил какво трябва да направи, за да си издаде документ за самоличност, дали са му само една бележка и това е. Излиза от затвора и се оказва насред нищото. Има много сериозен проблем при взаимодействието между институциите. Затова днес говорим и за списъците “мъртви души”. А в конкретния случай може да се каже, че това са “осъдени души”, коментира омбудсманът Таньо Атанасов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

koki4e

преди 11 години

До Koki4Йевалата Кокич

46

Анонимен

преди 11 години

TOVA E BALGARIA PO CEL DEN SI 4ESAT KATERICITE PO OFISINITE I SI GOVORAT SAMO ZA MAGAZINITE I SEDAT PO KAFETATA I NEMAT OTGOVORNOST ZA NI6TO

45

Анонимен

преди 11 години

Дойде ми на ум ,след като прочетох статията и се сетих ,че в затвора в Пловдив 100% на референдума , че тези хора в зотворите дали иозбщо могат и трябва да гласуват ,след като са отделени и наказани от обществото. Като е нямал паспорт как е гласувал и защо в затвора не са подадени и подготвени новите му документи?

fallback