Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов  предлага клиничните пътеки да отпаднат като финансов инструмент от 1 януари 2012 година.

Те ще останат като средство за добра практика, като алгоритми за поведение и болниците да не бъдат директно обвързани с тях, обяви Константинов пред журналисти на семинар в Сандански.

"По този начин имаме за цел да намалим измамите, които се правят в лечебните заведения, за да се отговори на клиничните пътеки", допълни той.

По думите му трябва да има реална информация от какво боледуват пациентите, колко са реалните разходи за лечение и "тогава ще имаме база за въвеждане на диагностичносвързани групи вместо клинични пътеки".

Константинов подчерта, че клинични пътеки има само в България.

"Твърде вероятно е заради клиничните пътеки здравната информация, която имаме за населението, да е изкривена", призна здравният министър.

Според него диагностичносвързаните групи са най-добрият вариант за финансиране на болниците.

"Те позволяват пациентът да се лекува толкова време, колкото е необходимо, и с толкова и такива лекарства, от които има нужда", допълни Константинов.

Освен това според него чрез тези групи болниците ще получават толкова финансови
средства, колкото са им необходими.

Възможно е през следващата година диагностичносвързаните групи да се въведат пилотно в няколко болници, да се видят резултатите, да се направят анализите и през 2013 година да се  въведат в останалите болници, допълни министър Константинов.

Според него, ако групите се въведат, хоспитализациите рязко ще  намалеят.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase