Снимка БГНЕС
fallback

Оценителите на матурите за 7 и 12 клас не са били достатъчно подготвени, особено при синхронизирането на вижданията си по отделни критерии и показатели, свързани с оценките. Това е един от изводите на МОН след провеждането на изпитите, стана ясно от изявление на просветния министър проф. Галин Цоков в Пловдив.

"В момента се обсъждат няколко проблема, свързани с резултатите от изпитите. На първо място е по-насочена работа с колегите, които са оценители след седми и дванайсети клас, защото процесът на оценяване е важен и трябва оценителите да бъдат подготвени",  посочи Цоков.

Той каза, че това особено се отнася за различните отворени въпроси, както за зрелостните изпити, така и за тези след седми клас, които са насочени към по-високи нива на мислене.

Oще по темата

Днес.бг припомня, че ученици от 73 СУ написаха писмо, в което твърдят, че отворените им отговори са били оценявани по шаблон и това ги е ощетило в оценките. Към мнението се присъединиха и учители. В резултат на това десетки ученици са били ощетени в оценките си, защото не са отговорили на базата на шаблона.

"Ще има допълнителна работа и обучение със съставителите на задачите, включително в областта на тестологията. Причината е въпросите да бъдат по-адекватни към различните равнища, към които са насочени, от друга страна да бъдат по-свързани с практиката. Отворените въпроси, когато са добре формулирани и практически насочени, са обективна оценка за по-високи нива на мислене на ученика и това се гарантира от двама оценители плюс арбитър", допълни министърът.

До няколко дни ще излезе за обсъждане графикът за провеждане на изпитите през новата учебна година. Предвидено е тези след седми клас да се изтеглят с една седмица назад, за да се разделят от външното оценяване след десети клас, съобщи още образователният министър. Така провеждането на изпитите и проверяването щяло да е по-спокойно и целенасочено.

Когато дойде официалното становище на съда, ще предприемем действие за промяна за наредбата за конкурси за директори. Така министърът отговори на журналистически въпрос по казуса с жалбата срещу въпросната наредба, съобщи БТА.

Цоков посочи, че към момента решението на съда е, че трябва при избор на директори за общински училища да отпаднат членовете на комисията, които са представители на МОН. В този смисъл преди решението на Върховния административен съд ще отворим наредбата за промяна и ще следим за други добри предложения за оптимизиране на трите части на изпита - тестовете, решаването на казуси и програма за стратегическо развитие на съответното училище, обясни министърът.

По думите му това ще се случи най-рано около 15 септември, а самите конкурси за директори на училища ще се проведат в късна есен.

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков връчи грамоти на ученици с отлични резултати, постигнати в подготовката по Националната програма „Обучение за ИТ кариера“. Церемонията се проведе в Етнографския музей в Пловдив.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Краси

преди 10 месеца

Работя 30 години вече като учител и учителите дават мило и драго всичко за децата срещу една заплата 1300лв, не ви е срам да говорите така, ами завършете висше и елате да работите като учител и да видите за какво иде реч, ето нагледен пример как протича учителския ден1.Пътуване сутрин със ученически рейс, учителя е задължен да бъде в рейса 1 час2.Ужасно много часове наброй 6-8 3.Тежки трудни ученици нямаш право да гониш от час! дори и да ти разваля часа ти нямаш право.

30

123

преди 10 месеца

Въпросните учители, подкрепили грешните отговори но учениците, да се научат да четат внимателно условието на въпроса, след което да изказват "компетентно" мнение относно оценяването.С такива учители - такива оценки!

29

На крив шнорхел

преди 10 месеца

Водораслите му пречат,т.е. учениците са грамотни,а оценителите са ги ощетили.дрън-дрън ярина.сегашните шестици са еквивалентни най-много на четворките отпреди 30-40 години

fallback