Снимка БГНЕС
fallback

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков разпореди незабавна проверка на процедурата за избор на декан на Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" във връзка с постъпил сигнал, съобщиха от МОН.

Ще бъде изискано от висшето училище да предостави цялата налична информация на министерството, като ще бъде проверена законосъобразността на процедурата.

МОН очаква и становището на Контролния съвет на Университета, който също е сезиран.

Реакцията идва, след като трима преподаватели от факултета надигнаха глас срещу начина, по който проф. Любомир Спасов е избран за декан. Те разпространиха отворено писмо, в което твърдят, че на общото събрание са извършени груби процедурни нарушения на Правилника за устройството и дейността на Софийския университет. "Под огромен натиск от страна на проф. д-р Любомир Спасов върху членовете на събранието, използвайки собствено тълкуване на правилника и погазвайки Закона за висшето образование, той грубо ограничи правата на лекарите-преподаватели в Медицинския факултет", твърдят тримата лекари. И тримата работят в УМБАЛ "Лозенец", като доц. Радосвет Горнев пое за известно време болницата след уволнението на проф. Спасов. Тримата са били кандидати за ръководни постове на въпросното общо събрание.

Oще по темата

"Проф. Спасов съобщи, че не всички членове на академичния състав, имайки предвид лекарите-преподаватели, могат да заемат ръководни постове във Факултета. Ние - доц. д-р Йорданка Узунова, доц. д-р Радосвет Горнев и доц. д-р Дорина Асенова, не бяхме допуснати до избори, съответно за председател на Общото събрание, заместник-председател на Общото събрание и декан", твърдят тримата медици. Така, според тях, проф. Спасов остава единствен кандидат за декан. Те твърдят, че той е избран "с неясно и вероятно недостатъчно мнозинство". Според съобщението на СУ, резултатите са били 51 гласа „за“, 9 гласа „против“ и 20 гласа „въздържал се“.

В писмото се казва още, че проф. Спасов е посочил кой да влезе във Факултетния съвет, като се е възползвал от "все още съществуващия страх у хората след 23-годишното му еднолично управление на Болница „Лозенец" и на Факултета", посочва "Сега".

Авторите на писмото твърдят и че новият декан е назначил 20 души в неработещ симулационен център, който той ръководи от една година и за това получава заплата. "Не е ясно каква дейност се извършва там и как тя се отчита финансово", пише в писмото. Тримата са сезирали Контролния съвет на СУ, завели са и дело в Софийския административен съд.

Припомняме, че преди време служебният здравен министър Стойчо Кацаров отстрани Спасов от ръководството на болница "Лозенец" поради съмнения за незаконни трансплантации. Малко по-късно пък медиите показаха луксозен апартамент в сградата, за който няма документи. Оказа се, че бил за релакс на Спасов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

До Иванчо и Министър

преди 10 месеца

Г-н Министър, проверете всички жалби до контролния съвет на ИУ-Варна и отговорите до жалбоподателите. Ще бъде полезно да се запознаете с иновативните практики в управлението.

15

Иванчо

преди 10 месеца

В Икономически университет - Варна само ректорът има право да предлага на Общото събрание на факултета кандидат за декан. Не е разрешено някой друг да издига кандидатури или сам да си я издига. После се гласува само кандидатурата предложена от ректора. Така има ред, дисциплина и винаги се избират "правилните" хора.

14

SofComNadzor

преди 10 месеца

Значи това е "професорчето" който докато беше шеф на Правителствена болницав София, въртеше далаверите с присаждане на органи на богати клиенти от Запад.Доставяни му от мафията, занимаваща се с тази долнопробна и отвратителна контрабанда.

fallback