Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Българската образователна система може да навакса в класациите, като се отвори много бързо към изкуствения интелект и дори да достигне до доста високи позиции, но трябва да гледаме на нещата не розово, а прагматично.

"Мъдър ход би бил и е правилна идея да се фокусираме върху тези неща, като например да се създаде предмет в училище за изучаване на възможностите на изкуствения интелект". Това каза д-р Ваньо Везиров, учител, предприемач и създател на технологичната компания OS Education, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

"Ролята на един учител не е да ти приготви манджата, а да ти запали огъня. При образованието две неща са ключови - да заредиш ученика с енергия, а второто е да му покажеш пътя. Учителите трябва да покажат вратата на учениците и те сами да преминат през нея, когато са придобили целия набор от умения".

Ключово умение във времето на изкуствения интелект е критичното мислене. То ще е фундаментално за човекът на бъдещето, защото в момента живеем в среда на огромен обем от информация и трябва да можем да пресяваме кое е вярно и кое не е.

"Мъдрото решение е да се възползваме от подаръците, които напредването на цивилизацията ни предоставя, а не да се опитаме да се конкурираме с тях. Защото това създава предпоставка за противопоставяне. Напротив, когато вятърът духа в тази посока, трябва да опънем платната си именно спрямо нея. Трябва да се научим как да се възползваме на максимум от новите технологии. Със сигурност ще има някакво отсяване на хората, които не биха искали това да се случва, това е т. нар. консервативна група, но за моя голяма радост, те са доста малък процент".

В училищата днес се изучават предимно неща, които не влизат в директна употреба реалния живот, а това е "безинтересно", а уменията, които се изграждат са недостатъчни за навлизането след това на пазара на труда и се налага допълнително обучение в неформални образователни системи, добави Везиров. Според него ключът към преодоляването на проблема е да се привличат все повече млади хора, които "да вдъхновяват" и "да говорят на един и същ език" с учениците и да притежават знанията за съвременните технологии, защото днес "учениците превъзхождат учителите си от гледна точка на комуникативни умения" и знания и умения за социалните мрежи.

Европейската комисия предложи създаването на един нов инструмент в доста бърз порядък да се структурира и започне работа и това е Платформата за стратегически технологии на Европа. Един от ключовите сектори, които ще се развиват в тази платформа са биотехнологиите. По този повод събеседникът коментира, че това е добра стъпка, "защото в България има все повече и повече компании, които започват да се занимават с биотехнологии". По думите му "в последните три-пет години компаниите се удвояват".

В България има условия да се развиваме в биотехнологиите доста бързо, категоричен бе предприемачът. Това обаче изисква сериозен финансов ресурс за изследвания, докато се създават продукти. В България такива стартиращи компании се финансират чрез венчър капитал и ангели инвеститори.

Европейските програми обикновено се характеризират с "висока конкурентност и сравнително трудното кандидатстване, както и тежка отчетност", каза още гостът. "Стартъпите изискват бързи и ефективни решения защото те се конкурират с много големи корпорации, а слабата страна на корпорациите е именно тромавостта на взимането на решения. Тук е и шансът на стартъпите, ако имат работещо решение да намерят финансиране, за да стигнат бързо до пазара".

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Ликвидация на МОН

преди 11 месеца

ДА СЕ ЗАБРАНИ ..Ползват го за ОБСЕБВАНЕ И ТРАЙНО УВРЕЖДАНЕ>> ДОСЕга над 500 000 000 жертви .Искуствения интелект програми се водят от обемно обсебени наркоманизирани..ЕКсперти да ги огледат на наличната техника МИРИШАТ НА НАРКОТИЦИ.. Миризмата се вижда..

22

Мухаха

преди 11 месеца

В часовете по Езкуствен Ентелект щяло да се преподава "Лайкване" на пост във Фейсбук ... Гледане на клипчета в ТикТок ... и Основни правила при използване на Емутикони .... От сега се очаква учениците да знаят повече от учителите си и да имат само отлични оценки.

21

Анонимен

преди 11 месеца

Когато моралът е изтикан в ъгъла на обществото , като наказан, напълно маргинализиран, каквито и интелекти да се изучават в училище, резултатите от образованието ще са плачевни. Жалко за бъдещите поколения.

fallback