Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Преди старта на учебната година, училищата се подготвят за присъствено и онлайн обучение. Министерството на образованието има няколко сценария за протичането на учебния процес като тази година са включени делегирани индивидуални права на учебните заведения.

"Тази година МОН предложи коренно различен подход, решенията да се взимат на различни нива – национално, училищно, областно. Разработихме ясни алгоритми с ясни отговорности. Търсим баланса между максимално присъствено обучение при минимален риск за учениците и  учителите.", обяснява пред БНР зам. министър в МОН Мария Гайдарова.

Oще по темата

По думите й, са водещи медицинските аргументи, които са свързани със здравето и безопасността.

При отсъстващи 10% от учениците поради симптоми на COVID-19 или при заболели учители, така че да имаме невъзможност да се осъществи присъствения учебен процес, директорът на училището може да направи аргументирано предложение до министъра на образованието и науката за преминаване към ротационно или цялостно обучение от разстояние в електронна среда.

Това става с решение или на педагогически съвет, или на РЗИ. Разписали сме тези правила и стъпки, включително и приложение на доклада, който директорът трябва да разработи и изпрати своевременно.

При изготвяне на това предложени за ротация се спазва принципът на обучение от разстояние, в електронна среда, да бъдат не повече от 50% от учениците.

Първи следва да премине випускът с най-много заболели и контактни ученици. В общия случай бих могла да кажа, че важи принципът, че към самообучение от разстояние в електронна среда преминават първо учениците в гимназиален етап на образованието с изключение на 12-и клас.

При продължаващо влошаване на епидемиологичната ситуация и учениците то 12-и клас, както в прогимназиалния етап с изключение на тези от 7-ми клас.

Учениците от 7-и клас и начален етап – 1-ви и 4-и клас преминават в обучение от разстояние в електронна среда в краен случай.

От министерството отново търсят баланс и създаване на организация за максимално присъствено обучение на деца със СОП.

Също така ще има организация и за обучение от разстояние при ученици с по-висок риск от заразяване и по желание на родителите.

"На практика, ако в училищата няма болни, те могат да работят в зависимост от това какъв сценарий има на Национално или на областно ниво.", обясни Гайдарова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 2 години

В друга статия пише, че преболедувалите учители са 22%, демек този вирОс е само медиен, ако беше толкова заразен щяха да са преболедували 95%.

12

Анонимен

преди 2 години

А ако има грипна вълна ко праим?

11

Анонимен

преди 2 години

И как ще го определите този випуск с най-много заболели и контактни, след като никой не тества учениците и се покрива се, че са болни. Ходят си сополиви, кихащи и кашлящи присъствено, защото били настинали. Отделно директорът заявява публично, че дори да е установен болен с Ковид, той бил с маска и не бил заразил останалите. Информация към РЗИ не се праща, никой не се карантинира. Училището пламва, но болни няма. Реалност от 2021. Как ще го предотвратите, като сте им развързали в момента ръцете?

fallback