Снимка: Прессекретариат на президента
fallback

Учителят достига до съзнанието на учениците, но истинският педагог достига до техните сърца и именно тази комбинация – на добър учител и добър педагог, може да завладее съзнанието, духа и сърцето на обучаемите. Това заяви президентът Румен Радев на церемонията по връчването на наградите от конкурса "Най-важният урок. Послание към бъдещите ми ученици", която се състоя в Гербовата зала.

Oще по темата
Общо 11 студенти  и докторанти в педагогически специалности бяха отличени със стаж и едногодишна стипендия. Инициативата се проведе под патронажа на българския държавен глава.

"Вие сте хората, които ще предадете на вашите ученици спойващия елемент на нашето общество – нашите ценности, култура, народопсихология, без които ние бихме живели в един механичен свят", обърна се Румен Радев към победителите, цитиран от прессекретариата на президента.

Държавният глава отбеляза, че работата на младите учители не е просто професия, а призвание, от което зависи бъдещето на България.

По думите на президента има огромна разлика в това да посещаваш задължително учебно заведение и да получиш задължително образование. "Необходимо е да изградим млади хора, които си задават въпроси, търсят информация и я осмислят критично. Млади хора, които имат компетенции и умения на адаптивност, провокиране и търсене на истината, за да градят модела на успешното общество", допълни Румен Радев.

Държавният глава посочи, че младежите трябва да имат отворена и активна представа за света и поздрави наградените студенти и докторанти за техните идеи образованието да не бъде заключвано в класната стая.

Президентът припомни, че 65% от постъпващите днес в училище ученици ще упражняват професии, които не съществуват сега.

Можем само да си представим каква креативност учителите трябва да изградят у младите хора, за да бъдат те подготвени за бъдещето, допълни Румен Радев.

Държавният глава пожела на наградените да върнат онзи възрожденски образ на "даскала", който се грижи и бди над своите обучаеми и ги готви за бъдещето, за една просперираща, свободна и модерна България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

69

ТРУДНО Е

преди 5 години

ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ИМА ПОВСЕМЕСТНА ДЕГРАДАЦИЯ В АРАБСКО-МЮЗЮЛМАНСКИ СТИЛ.ПРИЧИНА: ИНТЕЛЕКТУАЛНО ИЗПРОСТЯВАНЕ НА ПОДРАСТВАЩИТЕ.ДЪВЖИ СЕ НА АЛЧОСТ,НАГАЖДАНЕ И НАДПРЕВАРА ЗА ЗАБОГАТЯВАНЕ КОИТО УНИЩОЖИХА ИЗГРАДЕНИТЕ ЦЕННОСТИ КАТО СТРЕМЕЖ КЪМ ОБРАЗОВАНИЕ С МАНТРАТА""ПРОСТИЯ = БОГАТ"А" БОГАТИЯТ *** Е ПО УМЕН ОТ ОБРАЗОВАНИЯ" У НАСТА НАЙ ВАЖНОТО Е АРАБСКИЯ КЮЧЕКС ТУРСКОТО ХОРО ВСЕКА ГОДИНА СЛИСВАМЕ СТРАСБУР,ТУЛУЗА,БРЮКСЕЛПРОСТОТИЯ ОТФВСЯКЪДЕ

68

Помните ли, че

преди 5 години

миналата или по-миналата година беше предложена работа като пастир на един от бежанците, със заплата 700 лв и той беше отказал.Колко получаваха по това време даскалята с висше образование?

67

Но да се уточни

преди 5 години

в кои аспекти ще възвръщат възрожденския образ на учителя, защото всички знаем какво пише Петко Р. Славейков. Разказва как се е цанил за даскал и когато назовал каква заплата иска, местните чорбаджии му отговорили, че не дават такава дори на говедаря, който пасе гове_дата и в студ, и в пек, а даскалът си седи на топло през зимата и на сянка през лятото "в килията" (в килийното училище). Следователно му се полага по-ниска заплата.Каква е днес средната заплата на един пастир?

fallback