Снимка: Булфото, архив
fallback

Младите учители у нас са се увеличили над 4 пъти. Ако през м.г. като преподаватели са започнали да работят около 800 млади хора, през настоящата учебна 2017/18 г. в системата са влезли около 3500 млади учители. Тези данни изнесе председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева на конференция за наставничеството.

Oще по темата

Общо учителската гилдия наброява около 90 000 души.

Въпреки "младата вълна" обаче след 7 г. се очаква голям недостиг на кадри в българската образователна система, защото 39 000 преподаватели ще се пенсионират, сочат данните на Такева, цитирани от в. "Сега".

Според нея привличането и задържането на младите учители е изключително важно, като един от начините за това е наставничеството от страна на по-опитните им колеги.

"Не проумявам защо някои директори не въвеждат длъжността на учителя наставник. Там, където има наставници, има най-много млади учители", коментира председателят на СБУ, припомняйки, че наставниците получават по 50 лв. допълнително към месечните си заплати.

"През последните години има устойчив ръст на младите учители до 29 г., които влизат в системата на образованието", посочи и социологът Антоний Гълъбов. Той очерта и още една тенденция - увеличават се мъжете преподаватели. Според него младите преподаватели са носители на иновациите в системата по ред причини - те са връстници на трансформационните процеси в края на 80-те и началото на 90-те години, по-плавно са навлезли в информационната ера и новите технологии не са им чужди, имат проектна култура, както и досег до европейските програми за обмен на преподаватели.

Сред трудностите, които срещат младите учители, са комуникационните бариери в училище, липсата на навременна подкрепа при подготовката и планирането на урока, дисциплината в клас, работата с родителите, мотивацията на учениците, показва изследване на проф. Дора Левтерова, директор на центъра за кариерно развитие към Пловдивския университет.

От догодина ще има национална програма, която ще е в подкрепа на механизма за приобщаване на децата и учениците в системата. Това съобщи пред БНР зам. просветният министър Деница Сачева. По думите й ведомството има ясен план за действие, като за всички проблеми, идентифицирани при издирването на децата - като невладеене на български, липса на транспорт и т.н., започва търсене на съвместни решения с останалите институции. За финансиране на допълнителното обучение по български език в училищата и детските градини у нас за 2018 г. например са планирани 35 млн. лв., стана ясно от изказване на просветния министър Красимир Вълчев в Бургас.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

същия

преди 6 години

До Малко инфовсъщност са 9000

26

Малко инфо

преди 6 години

До АнонименСамо ще спомена, че около 7000 са напуснали. :)Миналата година.

25

Моля?

преди 6 години

За 50 лв. МЕСЕЧНО - учител наставник? Както за 20 лв. МЕСЕЧНО - класен ръководител? Тези хора, като искат кадри, на коя планета живеят?

fallback