Снимка: Булфото, архив
fallback

Частните училища се обявиха против текст от новия Закон за предучилищното и училищното образование, според който 20% от приетите деца няма да плащат такси, ако държавата финансира и тях.

Oще по темата

Просветната комисия реши, че приоритетно в този процент ще влизат децата с изявени дарби или специални образователни потребности.

Всяко училище само ще решава какъв да бъде редът за прием. Законът все още не е влязъл в пленарна зала, но от Българската асоциация на частните училища изразиха категоричното си несъгласие с гласувания на второ четене от парламентарната комисия текст.

Според председателя на БАЧУ Милка Славчева това гласувано допълнение променя философията на първоначално записания в законопроекта текст, че всички деца и ученици в частните училища и детски градини ще получават държавна издръжка, определена с единния разходен стандарт в образованието.

Милка Славчева постави въпроса кой ще осигури издръжката за обучението на тези 20 процента деца и ученици,
приети безплатно в частни училища.

По думите й незаконно, неморално и несправедливо е да се товарят с допълнителни такси останалите родители на деца в частните училища, за да се осигурят средства за безплатно обучение на приетите ученици.

"Новата алинея 4 в член 10 на законопроекта за училищното образование въвежда нова привилегия на група деца, които да се обучават безплатно. Това е дискриминация и нарушаване на правата на останалите ученици, които се обучават с такси в частните училища", коментира Милка Славчева, цитирана от БТА.

Според нея с тази промяна ще има възможност за корупционни практики и за конфликти между родители в частните училища заради двете групи ученици - с платено и с безплатно обучение.

Може да има и натиск върху директорите и собствениците на частните училища да приемат определени деца за безплатно обучение, като няма да са ясни критериите за това кои деца са талантливи или са със специални образователни потребности, посочи Славчева.

От БАЧУ съобщиха, че вносител на текста е народният представител от Реформаторския блок Бойка Маринска и призоваваха то да бъде оттеглено от законопроекта.

От години от БАЧУ уверяват, че ако държавата отпусне средства за единния разходен стандарт за издръжка на учениците и за децата в частните училища, те ще приспаднат тези пари от таксите им за обучение.

Сега средният стандарт за издръжка на учениците в държавните и общинските училища е около 1400 лева годишно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

42

Анонимен

преди 8 години

Ще се обявят, разбира се, държавата с чужда пита помен прави. В случая- в чужди пари и организация се меси по недопустим начин. В частно училище се плаща. Държавата да преведе дължимите субсидии на ученик само се иска и да проведе до край принципа "парите следват ученика",, да си контролира качеството на образованието, но не може да се меси в приема на учениците.

41

саша

преди 8 години

До : D Е многа е просто , защо държавата да плаща за частните инициативи. Тя има ангажимент кам държавните училища! Още повече, че частните училища не поемат ангажимент към деца с дарба и увреждания, т.е. те отказват социална дейност, отказват да се социализират! Те не са пиявици!!! Хванали се да реват!

40

Тодоре

преди 8 години

Абе като са частни и изцяло исакт платен прием, ЗАЩО държавата ще им дава пари ??? Това комонизъм ли е ?Парите следвали ученика .... следват го ама в държавното училище. Изборът за частно училище си е личен избор на родителите! Така че моля,парите за частните училища да се вложи в държавните, държавата да си инвестире в държавните. Частника затова е частник да си прави сметкат. Да ти писне от хрантутници! КОГАТО ТЕЗИ ЧАСТНИ УЧИЛИЩА ПОКАЖАТ ДОБРО ОБРАЗОВАНИЕ, БИЗНЕСЪТ САМ ЩЕ ГИ ФИНАНСИРА!

fallback