Снимка: Bulgaria On Air
fallback

Държавата трябва да насочи своите инвестиции към онези университетски центрове, в които се прави наука, коментира в ефира на Bulgaria On Air ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси доц. д-р Григорий Вазов. Той допълни, че нито един бюджет не може да издържи като финансира няколко десетки университета. По думите му пазарът трябва да определи кой университет е добър. Според Вазов е необходимо преструктуриране на системата за висшето образование и разделянето на университетите на такива, в които се прави наука, и други, където се прави образование. Към първата група следва да отиват и държавните средства.

Той допълни още, че не е функция на университета да създава конкретен работник за дадена компания и съответната корпоративна култура. По думите му от университета следва да излизат хора с фундаментални познания, способности да вземат решения  и потенциал за развитие.

Заместник-председателят на УС на Vivacom Александър Грънчаров се съгласи, че компаниите следва да обучат завършилия висше образование в конкретната корпоративна култура чрез съответните програми и според специфичните потребности. По думите му това може да стане, чрез стажантски програми, при които става възможно взаимното опознаване на двете страни. По отношение на създаването на научни центрове в университетите Грънчаров  коментира, че това трябва да се случва съвместно с бизнеса. По думите му идеята може да дойде от компанията, но трябва да се съблюдава от университета.

На въпрос за прилагането на дуалната система към българското средно образование доц. Вазов коментира, че у нас вече действа подобна система, чрез така наречено „професионално ориентиране”, но не да дава особено добър резултат. Според него раздаването на стипендии е погрешна практика, тъй като компаниите не могат да бъдат сигурни, че стипендиантът ще има нужните качества в края на обучението си. По-добрият вариант по думите на проф. Вазов е създаването на магистърски програми с участието на преподаватели от бизнес средите и съобразени с професионалните нужди на компаниите.

На връзката между образованието и бизнеса е посветена и предстоящата конференция „Образование и бизнес- на един език ли говорят теорията и практиката”. Организатори на събитието, което ще се проведе на 24 март в София, са Bulgaria On Air и Investor.bg в сътрудничество с Bloomberg Television.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 10 години

Да ,бе. Даване пари на куп за неща, от които никой през последните години не е станал свидетел на практическа полза за хората. Богати държави могат и да го правят, но 80%гладуващи няма как да да си дадат хляба и млякото, за да се забавляват на техен гръб хора с титли, но без възможности в науката. Скоро четох, че имаме нови 2 000 професори. Вярвам, че знанието ни води напред, но по-добре да ползуваме достигнатото от световните умове, защото "на гол...чифте пищови" не помагат. Всеки лев е ценен.

5

Анонимен

преди 10 години

До АнонименАбсолютно, от къде на къде някакви смотани компанийки ще си прехвърлят обучението си на издръжка на държавата. Да си обучат кадрите, егати наглите ***.

4

Анонимен

преди 10 години

Въртят, сучат, само да не дават кинти. Държавата да плаща, а те да лапат и да прибират печалбите. Егати измислените експерти. Светът се промени, а те още не разбрали. Държавата ще плаща за кадри, които ще работят за държавата, а не за частни компании.С моите данъци ще обучаваме кадрите на частна компания Наглост

fallback