Снимка: Булфото
fallback

Да има учебен предмет "Български език и общуване", искат от асоциацията "Родители". Причината е, че сегашният предмет "Български език и литература" бил формулиран преди години по идеологически съображения, заяви Ева Борисова от асоциацията. Тя уточни, че промяната е необходима, защото у нас има огромен брой деца, за които българският език не е майчин, а 90 процента от учителите използват "фронтален метод" на преподаване - без диалогичност, защото учениците не се научават да задават въпроси.

За пореден път преподавателят в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Боян Вълчев настоя предметът "Български език и литература" да се раздели на два самостоятелни предмета, защото българският език е най-важният предмет, на който се преподават всички останали предмети, предаде БТА. Според проф. Вълчев, ако има отделен предмет български език, той ще придобие самостоятелност и няма да е механично прикачен към литературата. Тогава българският език ще има и специализирани учители, които да го преподават.

Сега от пети до седми клас се учи описателна граматика на българския език, която е абстрактна и скучна материя за учениците, посочи преподавателят. Проф. Вълчев даде пример, че от първи до четвърти клас се учи терминът "морфема", който той преподава и на първокурсниците в университета, но те не го знаят.

Младите хора излизат сега от училище емоционално активни и вербално безпомощни, каза учителят по български език и литература (БЕЛ) Цеца Петрова. Тя заяви, че в новите учебни програми по БЕЛ са формулирани изключително претенциозни и невъзможни очаквания още от първи клас, в които няма никаква конкретност.

"Четейки ги, си помислих на шега, че не е нужно децата да продължават нататък, защото се очаква в първи клас да умеят и знаят всичко", коментира Петрова. Тя призова да има по предмет по един учебник, защото това ще бъде някакъв стандарт, а "помагалата могат да бъдат безкрайно много, но без грешки, защото се получава разноречие".

Сега децата от първи до четвърти клас имат седем часа седмично часове по български език и литература, а от пети до седми клас имат по пет часа седмично БЕЛ, както и един час за развиване на комуникативни умения, каза Цеца Петрова.

Тя добави,че в осми клас се учи четири часа седмично български език и литература, или 144 часа годишно. В 9-и и 11-и клас има 108 часа годишно, като това са три часа седмично - един час български език, един час литература и един час за развиване на комуникативните умения. В 12-ите класове тези часове намаляват, отбеляза Петрова.

Според нея затова е необходимо от 8-и до 12-и клас да има допълнително седмично още по три часа за литературата и по три часа за българския език.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

ай

преди 10 години

Задължителен е предмета "български език"! От сигурно 10 год. може и повече се набляга само на литература в училищата и се орязват часовете за български език. Литературата е важна, но бълг. език не е ли?! Смята се, че като живеем в България и сме българи трябва да знаем езика. Е така е, ама за да го знаем трябва някой да ни научи! После защо сме били неграмотни и не си знаем езика. Родителите си имат своята роля, но училището не случайно е измислено!

49

Ралица

преди 10 години

Мисля, че днешните учители имат задача да поправят непоправимите грешки на родителите, които често не са наясно защо са създали поколение.Хоратав цивилизованите страни първо поемат отговорност за този акт,а голяма част у нас просто следват инстикти.Често майки казват на децата си:"защото така" или "защото аз така казвам",или ги оставят неконтролируемо пред компютри и телевизори вместо да разговарят с тях.И питам аз за каква вербалност или на *** български език - за каква езикова култура говори

48

...

преди 10 години

У нас и есетата ще бъдат изкилифенчени- една баба ще проверява доколко съответстват с писаното от поредното литературно светило и с личното й виждане по въпроса, а някаква млада полуграмотна учителка, влязла с тройка специалност "Българска филология" дори няма да разбере какво е писано и къде какви правописни грешки има.

fallback