Зам.-министърът на образованието Милена Дамянова. Снимка: Булфото
fallback

Реформата в българското образование ще се измести с поне четири години, ако не бъде приет Законът за училищното и предучилищното образование. Това заяви заместник-министърът на образованието Милена Дамянова пред Агенция „Фокус“.

Тя обясни, че в подготвянето на закона са взели участие много родители, учители, както и представители на неправителствения сектор, включващ хора, които имат отношение към образованието.

Според нея с приемането на този закон ще се утвърдят и новите учебни програми, които вече са почти готови. „Това са програми, които променят изцяло философията на съдържанието, като го насочват към формиране на практически умения на учениците, а не на енциклопедични знания. Тези програми ще гарантират условия за учениците - те да се научат да мислят, да анализират, да обобщават информация, т.е. ще повишат тяхната функционална грамотност”, посочва още Дамянова.

Oще по темата

Тя отбеляза, че в момента международните изследвания за грамотността на учениците показват, че има ниски резултати в образованието.

„Без този закон съответно тези нови учебни програми няма да могат да бъдат утвърдени, няма да има нови учебници, за които толкова много говорим и въобще цялостната реформа в образованието ще се измести минимум с 4 години напред, а резултатите ще дойдат много по-напред във времето”, обясни зам.-министърът.

Поводът за думите на Милена Дамянова е искането днес на родителските организации законопроектът да бъде включен в дневния ред на парламента в оставащите дни от работата му.

От ГЕРБ подкрепиха това искане, но обясниха, че за да влезе проектозаконът в дневния ред, е необходимо да са съгласни и останалите парламентарни групи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

85

Анонимен

преди 11 години

Тази змия да се скрие.Тя и екипът й продължиха политиката на Вълчев и Олигархски.Законът,който предишното НС не прие,беше отвратителен.Били го изготвили учители,родители.Не познавам начален учител,който подкрепяше текстовете,че до 4 клас не може да бъде оставен ученик.Защото в пети влизат неграмотни.Законът не премахваше слетите паралелки-модерно образование с взаимноучителната метода от 18 век!Проектът за целодневното-съшит набързо,за да източат пари,че и го наложиха на сила...

84

един

преди 11 години

Това четиво- сегашният проект за нов закон, е всичко друго, не и изпълнение на ангажиментите ни за образователна реформа на качеството. Как ще се подобри качеството е важно, а това не става с ранно тръгване на училище и висене в безсмислени часове с учители, които не са сигурни какво правят в училище. А Дамянова какво прави още в това министерство?

83

анонимен

преди 11 години

ТРЯБВАТ НОВИ- МЛАДИ УЧИТЕЛИ ! СТАРИТЕ СА АМОРТИЗИРАНИ УМОРЕНИ БЕЗИНТЕРЕСНИ !ТРЯБВА ДА СЕ ВЪВЕДЕ , ОТНОВО - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ НА УЧИТЕЛИТЕ АКО НЕ НА 55 ТО НА 57 ГОДИНИ!!

fallback