Снимка БГНЕС
fallback

12 хиляди тона имитиращи продукти са произведени у нас през 2023 г. Това са данни, представени от Галя Викьова, зам.-директор на БАБХ, пред bTV. Как обаче да разпознаем кои са те на щанда в магазина?

В българското законодателство съществува наредба за специфичните изисквания към млечните продукти, която регламентира съдържанието и начина на етикетиране. Това помага на потребителите да се ориентира за съдържанието на щанда в магазина.  

"Потребителят трудно с категоричност би различило имитиращия продукт от сиренето на външен вид. Имитиращите продукти са с по-малък срок на годност от млечния. Най-добре е да закупуваме опакован имитиращ продукт, ако искаме такъв", каза Викьова

Производителите на имитиращи продукти нямат право да използват думата "млечен" в описанието на продукта, както и такова описание, което показва, че храната има свойства или характеристики на мляко и млечен продукт.

При етикетирането на имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, върху етикета задължително се поставя "Имитиращ продукт" и ясно обозначение на съставката, използвана като заместител на млечните съставки.

Производителят е задължен да изписва и количеството на съставката заместител.

Как да разпознаем млечния от имитиращия продукт в магазина. При предлагане на имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, в обектите за дистрибуция (търговия) на храни трябва да се спазват следните изисквания:

- Продуктите да са предварително поставени от производителя в опаковки, които не могат да бъдат отстранявани в търговския обект;

- Продуктите да са поставени на отделни щандове или на обособени за целта места, отделени по подходящ начин или различни от тези, на които се предлагат млечните продукти

- Щандовете им  да са ясно обозначени с надпис "Имитиращи продукти".

Друг метод да се уверим, че купуваме качествен продукт, е внимателно да разгледаме текстурата му. Имитиращите продукти са с изключително гладка повърхност, докато едно истинско сирене, например, трябва да е зърнесто. Накиснем ли го във вода, то няма да се разпадне, за разлика от имитиращия продукт.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

ВСИЧКИ

преди 2 месеца

БЪЛГАРСКИ СИРЕНА И КАШКАВАЛИ СА МЕНТАЦИ-КЪДЕ Е КОНТРОЛА,НО ПЪК НИЕ СИ ПЛАЩАМЕ КАТО КУПУВАМЕ-АМА ЛИ ДЪРЖАВА-НЕ

35

до 27

преди 2 месеца

До БЪЛГАРИН,ами то и тока и водата би трябвало да ги плащате,а не да ги крадете,би трябвало да отидеш на работа за да ти дадат заплата,не чичо ти дето те води на щат в неговата фирма да ти плаща безбожни суми и още много други неща би трябвало,ама ти като истински българин ги премълчаваш,защото за теб тези кражби са нормално нещо

34

Гражданка

преди 2 месеца

Българина иска да яде от топла точка само, българката стана като западнячка-не готви, да не си развали маникюра. То не бе - чиа, киноа, котидж сирене, лучени рингове, слайсове. Повечето е фуражна храна по заведения и топло точки, трябва да пробуташ брака. Да речем не всичко е от брак, но има такива помии. Идва кифлата и мисли че е много вървежна, като купи полуразвалени меса и картофки пържени в гранясало олио. Важното е да има нокти и джуки иначе.

fallback