Снимка: БГНЕС
fallback

Имало е много сигнали, че може да се случи нещо лошо. Това каза пред bTV криминалният психолог Росен Йорданов по повод жестокото убийство на мъж от неговата жена и тъщата му.

"Разбирам стратегията, която се прилага от защита, но най-важното в случая е да погледнем малко по-отгоре на нещата. В моята практика имам много случаи, в които се създава т.нар. матриархатен модел – семейства, при които бащата е ограничаван, а активната роля има тъщата. Аз имам поне четири такива случая в практиката си", обясни той

Росен Йорданов посочи, че много бащи го търсят за съвет как да достигнат до "душата на тъщата", за да могат да си виждат детето. Той смята, че това не е изолиран случай, не е толкова конкретен и не е толкова битов. За него този случай показва две тенденции – много майки се опитват да "майчинстват върху децата и внуците си" и тези взаимоотношения не могат да бъдат уредени в съда, защото той ощетява съвестните бащи.   

"Хората, с които работя, са интелигентни и с добър социален статус. Винаги, когато се случи такава трагедия, се опитваме да се разграничим от хората, които са го извършили. Ние имаме несъзнателно идеята, че това са друг тип хора, че те са някаква друга каста, някаква друга класа. Ние сме различни, ние винаги разчитаме на разума си. Но както виждате, тук не става дума за разум, а за подмолното протичане на един недобре работещ модел, които възпроизвежда деструктивни прояви“, каза още криминалният психолог.

Росен Йорданов смята, че в този случай не бива да се доверяваме напълно за нещата, които се тиражират в публичното пространство, защото те не винаги са верни. Въпреки това той смята, че могат да се направят някои изводи от съществуващите данни.

"Местопрестъплението и местопроизшествието са различни, което означава, че има някаква сложност на това деяние. Това означава, че са замесени няколко души, а не само един човек. Това не изключва възможността деянието да е започнало импулсивно, но то е прераснало в организирано", обясни той.

Психологът обясни и какво е импулсивност в дадената ситуация. "Когато един конфликт тлее – вижда се, че има сложни отношения и трудности при уреждането на статута на бащата, то не можем да приемем, че тази емоция е избухнала изведнъж – в един определен момент. Сигурен съм, че е имало много сигнали, че може да се случи нещо лошо", поясни още той.

Психологът е категоричен, че хората в един брак или съвместно съжителство „не лекуват своите отношения“, както и че законодателството ни е доста остаряло в разбирането си за семейство. „Нашето законодателство приема, че майката е най-важният човек. Тя трябва да е с тежка зависимост и противообществени прояви, за да ѝ бъде отнето детето“, поясни Йорданов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 3 месеца

Единственото решение на този проблем е брачния договор.Чрез него се уреждат всички въпроси и за смейната средата,за имуществото и преди брака и след брака.И след евентуален развод.За отглеждането на децата и за техните права за наследството.(един вид завещание).А когато по времето на брака няма деца,да се взема предвид приноса в имуществото на всеки един,подписал брачния договор,по времето на съвместното съжителство.

23

Анонимен

преди 3 месеца

Няма какво да го овъртате,целта е да се промени стар Закон или да се сътвори нов,при който да се отнемат родителските права и на двамата родители и да се дават на чужденци.Защо не създадете и кръвен данък?От всяко семейство да се отнема по едно дете за заколение(caТаHucTu).

22

Анонимен

преди 3 месеца

..... благодарение на тези кошаревски свидетели синът получи родителските права, но детето до ден днешен го отглеждат неговите родители, а той си ергенува на воля и живее в апартамента, който наследи от баба си.

fallback