Снимка: Pixabay
fallback

От години кашкавалът в търговската мрежа е произведен по две различни технологии. Традиционният български продукт масово се замества от продукт, направен с вносна суровина.

Въпросната вносна суровина се нарича калиата.

"Този полуфабрикат е на половин цена от суровото мляко, което се изкупува в България. Тази технология е по-близка до производство на твърдо топено сирене", казва Милкана Йорданова, собственик на мандра в Смолян, пред bTV.

Разликата е в това, че българският кашкавал се произвежда от сурово мляко, преминава през технологична обработка - млечно-кисела ферментация, и накрая се оставя да зрее между 45 и 60 дни. Другият продукт се внася от Полша, Холандия, Белгия и идва в България в замразено състояние, във вид на сиренина.  

"Тук се размразява и се топи в специални машини за т. нар. сухо парене. Тук става процесът на топене с емулгаторни соли, добавка на масло или някаква друга мазнина. Опакова се и може веднага да се продава. Какво пречи да се нарича калиата", обяснява Милкана Йорданова.

Според производителите традиционният български продукт, носейки на гърба си други продукти, се обезценява.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 1 година

Тази жена какво иска да каже? Че в другите страни се правят ***,а в БГ истински кашкавал? Това какво правят нашите шарлатани го знаем! С лай*на пари да правят! Това е народен спорт у нас!

22

СЛЕД ВРЕМЕ....

преди 1 година

...ше карате и на топене ла""на....само гледайте да са по мазнички....

21

Анонимен

преди 1 година

В бандитска държава без контрол всичко е възможно в 90 те години гладни изядохме месата от резерва на другите държави Ние сме като лабораторни мишки Храним се от промоциите и умираме от инфаркт инсулт това е по малко пенси повече пари за мафията

fallback